przydomowa winnica

Sekrety sztuki winiarskiej: Praktyczne porady i eksperckie wskazówki

przez Dawid Lipiec

W Polsce w ostatnich latach tworzy się kultura picia wina, co też powoduje większe zainteresowanie tym trunkiem i chęć zobaczenia i poznania tajników produkcji. Większości osób wina kojarzą się z Francją, Argentyną czy Chile, ale także w naszym kraju są winnice i produkowane są trunki, które nie odbiegają smakiem i jakością od tych znanych i cenionych na świecie. 

Wskazówki dla początkujących winiarzy: jak zacząć przygodę z winem?

Jako naród nie mamy tradycji picia wina, a więc i mamy niewyrobiony smak, co oczywiście powoduje, że większość nie wie, na co zwracać uwagę i jak osiąga się konkretny aromat czy smak wina. Jeśli ktoś jednak chciałby zająć się tą profesją, to na pewno warto zgłębić ten temat i zacząć od treningu, bo tylko trening czyni mistrza. Nie chodzi oczywiście o degustację, ale o sam proces produkcji, począwszy od gleby i rodzaju winorośli, a skończywszy na dojrzewaniu w butelkach. Cały proces jest dość skomplikowany i czasochłonny, ale warto się go podjąć, by cieszyć się znakomitym trunkiem przygotowanym samodzielnie. Najlepiej udać się do kilku winnic i przyglądać się produkcji, jeśli oczywiście właściciel na to pozwoli. Na pewno dobrze jest pojechać do Francji czy Włoch, ale też w polskich winnicach będzie można zaczerpnąć przydatnych informacji. Przyda się też lektura, a więc przewodniki winiarskie, w których jest zawartych wiele ciekawostek i tricków. Po garści wiadomości, można zainteresować się terenem, znaleźć najlepsze odmiany winorośli, próbować, eksperymentować, produkować, aby wydobywać z winogron to, co najlepsze. 

Zobacz także:  Odkryj najlepsze wina w Biedronce: Zestawienie dobrych win musujących i francuskich

Najlepsze odmiany winorośli dla domowych winnic 

W sklepach ogrodniczych możecie znaleźć różne odmiany winorośli, które najczęściej są odpowiednie do uprawy na przydomowych ogródkach, a owoce nadają się do bezpośredniego spożycia, a nie do produkcji wina. Do domowej winnicy nadają się odmiany przerobowe, które są odporne na niskie temperatury i dają więcej plonów. Pierwszą polecaną odmianą jest Leon Millot o fioletowych owocach, które wytrzymają temperatury nawet spadające poniżej 28 stopni. Pod koniec września można je już zbierać, a wino powstałe z tej odmiany ma wyczuwalne nuty wiśni, bzu, a nawet tytoniu. Muscat Bleu jest odmianą deserową odporną na różne choroby i plenną pochodzącą ze Szwajcarii, a dużym plusem tego gatunku jest fakt, że można go uprawiać na terenie całej Polski. Francuska odmiana Cascade dojrzewa w październiku, jest odporna na choroby grzybowe i charakteryzuje się delikatnie cytrusowym posmakiem, który przypadnie do gustu praktycznie każdemu. 

Techniki fermentacji i maceracji: kluczowe etapy produkcji wina

Wybór odpowiedniej odmiany winogron ma kluczowy wpływ na smak i aromat, ale też maceracja i fermentacja są ważne i trzeba się odpowiednio przygotować do tych etapów. Macerację stosuje się przed fermentacją win czerwonych, a polega ona na wypłukaniu tanin i antocyjanów, które znajdują się w skórkach owoców. Jest to bardzo powolny proces trwający nawet kilkadziesiąt dni. Dłuższy proces sprawia, że wino będzie bardziej intensywne w kolorze i smaku. Aby wino nabrało mocy, musi odbyć się fermentacja, podczas której drożdże zamieniają cukier w alkohol. Wina czerwone nie mogą być fermentowane w temperaturze wyższej niż 32 stopnie, a dla białych najlepszymi warunkami jest od 16 do 20 stopni. Oprócz fermentacji alkoholowej w przypadku win czerwonych nie wolno zapomnieć o fermentacji jabłkowo-mlekowej, która przekształca dominujący kwaśny smak w łagodniejszy aromat, a potem przychodzi już kolej na klarowanie i filtrowanie. 

Zobacz także:  Wybieramy idealne wino: Przewodnik po regionach i odmianach

Długoletnie przechowywanie wina: tajemnice dojrzewania i szlachetnych nut

Świeżo zabutelkowane wino praktycznie nie nadaje się do spożycia, gdyż jest mętne, ma wyraźny posmak goryczy i czuć w nim drożdże. Dobre wino musi dojrzewać i leżakować w beczce czy kadzi, a taki proces może trwać od kilku miesięcy do nawet 3 lat, choć są rekordziści, którzy leżakują ponad 10 lat i dłużej. Po tym czasie wino można wlać do butelek, które jeszcze będzie nadal pracować, bo nie wszystkie procesy biologiczne zostały zakończone w trakcie leżakowania. Zabutelkowane wino staje się z czasem łagodniejsze, aromat bogatszy i dużo bardziej złożony, a kolor wina ulega zmianie pod wpływem utleniania. Najlepsze aromaty wina osiągnie się, gdy butelki będą stały w temperaturze od 10 do 14 stopni w zacienionym pomieszczeniu o wilgotności od 65 do 80%. 

Degustacja wina jak profesjonalista: kroki, aromaty i zasady serwowania

Przed degustacją win na pewno nie wolno spożywać żadnych aromatycznych posiłków czy napojów, a także zabronione jest palenie. Do każdego wina pasują inne kieliszki, o czym nie wolno zapomnieć i tak do win czerwonych nadają się duże kieliszki o szerokiej czaszy, a do win białych smuklejsze. Każdy rodzaj wina powinien być serwowany w odpowiedniej dla niego temperaturze, a degustację zaczyna się od oceny wyglądu, uwzględniając klarowność i sprawdzając, czy w kieliszku nie ma pozostałości korka, czy osadu. Ocenie podlega też zapach, który jeszcze przed poruszeniem kieliszka powinien zachęcać i robić wrażenie. Najwięcej aromatu wydobywa się, gdy wino zostanie poruszone, ale i też dobrze napowietrzone i wtedy można wyodrębniać akcenty kwiatowe, ziołowe czy korzenne. No i wreszcie smak, który można wyczuć po zrobieniu pierwszego małego łyku. 

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej