wino bezalkoholowe z lidla

Czy w Lidlu są wina bezalkoholowe?

przez Dawid Lipiec

W ostatnich latach wina bezalkoholowe coraz mocniej zaczynają wkraczać na salony. Oczywiście wzbudzają wiele kontrowersji, jednakże zjednują sobie coraz większe grono zwolenników. Dlatego tez Lidl postanowił umieścić na swoich sklepowych półkach kilka rodzajów tych bezalkoholowych win

Czym jest wino bezalkoholowe i w jaki sposób powstaje?

Mówiąc najprościej, jak się tylko da, wino bezalkoholowe to wino, które zostało pozbawione alkoholu. Sama produkcja tego rodzaju wina do pewnego momentu przebiega w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku win zawierających alkohol. Cały proces zaczyna się od fermentacji winogron, a powstałe wino poddawane jest filtracji i klarowaniu. Jedyną różnicą pomiędzy winem bezalkoholowym a jego procentowym odpowiednikiem jest to, iż przed zabutelkowaniem wino przechodzi przez jeszcze jeden proces, który pozbawia go bycia alkoholowym.

Tym procesem jest dealkoholizacja. Przebiega ona w różnoraki sposób, choć najczęściej stosowane są dwie metody. Są nimi destylacja pod próżnią i wirujące stożki. W pierwszym przypadku wino podgrzewa się do temperatury około 30 stopni Celsjusza. Dzięki temu alkohol sukcesywnie wyparowuje z wina, aż jego zawartość osiągnie wartość 0%. Przeciwnicy win bezalkoholowych zauważają, że w całym tym procesie pozbywania się alkoholu z wina nie tylko alkohol jest z niego usuwany, ale także traci ono swoje cenne związki aromatyczne, co znacząco wpływa na jakość otrzymanego produktu.

Inaczej jest w przypadku metody wirujących stożków. Dzięki tej metodzie zachowane zostają cenne związki aromatyczne, ale warto mieć na uwadze, iż ta metoda jest bardzo skomplikowanym i kosztownym procesem. Na czym on polega? Chodzi w niej głównie o odwirowanie w niskiej temperaturze cząsteczek alkoholu z wina. Po zakończeniu tego procesu otrzymuje się zagęszczony, bezalkoholowy ekstrakt, który uzupełnia się świeżym sokiem z winogron. Za sprawą metody wirujących stożków powstaje wino z poziomem alkoholu nie mniejszym niż 0,5% alkoholu.

WinnicaLidla WinnicaLidla

Wino bezalkoholowe Lidl

Czy sieć sklepów Lidl ma w swojej ofercie wina bezalkoholowe? Odpowiedź jest prosta. Tak.

Sparkling Chardonnay

Jednym z trzech rodzajów win bezalkoholowych, jakie znajdziemy w Lidlu, jest Sparkling Chardonnay de-alkoholized, które jest winem półsłodkim musującym, zawierającym poniżej 0,5% alkoholu. Cena tego produktu to 15 złotych.

Sparkling Chardonnay de-alkoholized

Chardonay

Kolejnym winem bezalkoholowym, które można znaleźć w sklepie Lidla, jest Chardonay de-alkoholized. Jest to wino półsłodkie, które należy do kategorii 0,5%. Świetnie sprawdzi się do potraw z drobiu, ryb czy owoców morza. Cena tego wina to 15 złotych.

Chardonay de-alkoholized

Cabernet Sauvinion

Trzecim godnym uwagi winem bezalkoholowym, jakie oferuje nam sklep Lidla, jest Cabernet Sauvinion de-alkoholized. Jest to wino czerwone, półsłodkie o przyjemnym smaku i aromacie owocowym. W przypadku tego wina najlepiej sprawdzi się jako dodatek do dań z wieprzowiny, wołowiny czy pieczonej kaczki. Cena tego produktu to 15 złotych.

Cabernet Sauvinion de-alkoholized

Jak smakuje wino bezalkoholowe i ile ma kalorii?

Wiele osób uważa, że wino bezalkoholowe smakuje tak samo, jak sok z winogron. Oczywiście jest to nieprawda, choć nie ma co ukrywać, że brak alkoholu mocno wpływa na smak i aromat win bezalkoholowych. Dzieje się tak dlatego, że alkohol pełni rolę nośnika związków aromatycznych. Niewątpliwie wina pozbawione alkoholu są uboższe w smaku niż ma to miejsce w przypadku ich procentowego odpowiednika, jednakże można wśród nich odnaleźć kilka takich, które nas zaskoczą.

Osoby, które są na diecie, często zastanawiają się, czy mogą pić wino. W takim przypadku wino bezalkoholowe wydaje się strzałem w dziesiątkę, ponieważ głównym winowajcom nadmiaru kalorii w tego typu trunkach jest alkohol. Wino bezalkoholowe nie posiada tego problemu, dlatego ludzie dbający o linię mogą bez problemu dodać do swojego posiłku lampkę wina pozbawionego alkoholu. Lampka tego typu wina to zaledwie 15 kalorii, czyli 90% mniej niż w przypadku win zawierających alkohol.

Czy kobiety w ciąży mogą pić wino bezalkoholowe i jak je dobierać do posiłku?

Przyszłe mamy dbają o bezpieczeństwo swojego dziecka podczas ciąży. To nie ulega wątpliwości, dlatego też wino bezalkoholowe będzie dla nich idealnym i jedynym wyborem, jeśli chodzi o wybór tego typu trunku. Mogą one być wręcz pewne, że wino bezalkoholowe jest dla nich zupełnie bezpieczne. Przyszłe mamy muszą jednak zwracać uwagę na etykietę, aby poziom alkoholu był równy 0%.

Jeśli chodzi o dobór wina bezalkoholowego do posiłku, to panują tutaj te same zasady, co w przypadku win alkoholowych. Wino białe więc dobieramy do dań lekkich, a wino czerwone do wieprzowiny i wołowiny.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej