Liebfraumilch

Liebfraumilch czyli wszystko o winie z Maryjką

przez Dawid Lipiec

Niemcy to kraj, gdzie produkuje się przede wszystkim wina białe, świeże, lekkie, które charakteryzują się dużą harmonią smakową, małą zawartością alkoholu, a także niezwykle bogatym aromatem. Kraj ten oferuje szeroką paletę win i wyróżnia się na arenie międzynarodowych producentów tego napoju. Swoim klientom Niemcy oferują wina słodkie i rześkie. Większość z nich przeznaczona jest do lokalnej sprzedaży i tylko nieliczne przeznaczone są na export, wśród nich właśnie wino Maryjka.

Czym charakteryzuje się wino Maryjka?

Wino Maryjka to produkt niemiecki, którego cechą charakterystyczną jest ciemnoniebieska butelka z etykietą, na której jest wizerunek Maryi z dzieciątkiem. Oryginalna nazwa to Liebfraumilch, czyli mleko ukochanej pani. Wino to często występuje również pod nazwą Blue Nun, czyli niebieska zakonnica. Wino Maryjka, chociaż znane jest już od bardzo dawna, dopiero teraz przeżywa szczyt swojej popularności.

Skąd pochodzi wino Maryjka i jaka jest jego historia?

Oryginalne wino Maryjka produkowane jest już od XVII wieku, w regionie Rheinhessen, który znajduje się w Niemczech. Swoją nazwę zawdzięcza znajdującemu się w pobliżu kościołowi Liebfrauenkirche.

Wino Maryjka, w swej pierwotnej formie, produkowano tylko i wyłącznie ze szczepu riesling. Było to najlepsze wino w tamtym regionie, docenione zostało również na dworze angielskim. Swoją popularność wino to zawdzięczało temu, że było świeże, owocowe i eleganckie, a przez wielu ludzi uważane było za najlepszego przedstawiciela winnic niemieckich. W chwili obecnej wina te nadal uznaje się za wina jakościowe, a Lieberfraumilch to nie jeden jego rodzaj, lecz cała kategoria.

WinnicaLidla WinnicaLidla

Wino Maryjka nie jest winem mszalnym, natomiast to właśnie z tych samych szczepów jest produkowane.

Jak smakuje wino maryjne?

Wino Maryjka może być słodkie lub półsłodkie. Jest ono delikatne w smaku, orzeźwiające i świeże. Mają jasnożółtą barwę. W napoju tym wyczuć można aromaty cytrusów oraz jabłek, ananasa, mango, miodu i brzoskwini. Jest to wino idealne wprost w lecie, można je także podać do domowych, owocowych deserów.

Gdzie kupić wino Maryjka i jaka jest jego cena?

Wino Maryjka dostępne jest w każdym właściwie sklepie, w którym kupić można alkohol. Wino to zachęca do zakupu głównie piękną kobaltową butelką, która wyróżnia się na tle innych napojów. Ceny tego wina nie są wygórowane. Koszt to przeważnie dwadzieścia parę złotych, nieraz można trafić na promocje i nabyć je w naprawdę korzystnej cenie, w butelce o pojemności 1,5 litra. Wino Maryjka nie posiada dużej zawartości alkoholu, wynosi ona około dziesięć procent. Najlepiej podawać je schłodzone, z kostkami lodu i z dodatkiem wody mineralnej. Idealnie nadaje się na letnie, wieczorne spotkania z przyjaciółmi.

Niemieckie wina – co warto o nich wiedzieć?

Niemcy, nasz najbliższy sąsiad, kojarzy się głównie z piwem. Mało kto wie, że w kraju tym produkuje się także wina dobrej jakości. Wormacja, Spira i Koblencja słyną z tego, ze panuje tam kult wina i kultura związana z jego piciem. Na chwilę obecną Niemcy to czwarty pod względem wielkości producent wina w Europie.

Ze względu na dość chłodny klimat powstają tu wina przede wszystkim białe, chociaż przewaga ich nad czerwonymi zmniejsza się znacznie. Uwarunkowane jest to głównie zmianami klimatycznymi i ociepleniem.

Wina niemieckie mają dwie główne charakterystyczne cechy. Pierwsza to odmianowość. Na każdej etykiecie umieszcza się nazwę odmiany, z której zostało wyprodukowane. Ułatwia to znacznie zakupy. Drugą cechą jest specyficzny system klasyfikacji jakościowej. Opiera się on na zawartości cukru w moszczu winogronowym. Im jest on słodszy, tym lepsze i droższe wina można z niego wyprodukować.

Jeśli chodzi o samą historię niemieckiego winiarstwa to jest ona bardzo długa. Pierwsze winne latorośle zasadzili starożytni Rzymianie, ponad dwa tysiące lat temu. Później szczepami zajmowali się średniowieczni, niemieccy zakonnicy.

Klasyfikacja win niemieckich

Najniższej jakości są wina stołowe, których nie bada się laboratoryjnie i organoleptyczne. Stanowią one około czterech procent całej produkcji. Pozostałe niemieckie wina są już jakościowe. Każde z nich przechodzi testy laboratoryjne, są one również degustowane przez komisję kwalifikacyjną, która nadaje im specjalny numer A.P.Nr.

Wina niemieckie klasyfikuje się również pod względem poziomu cukru resztkowego. Informacje znaleźć można na etykiecie. Wyróżnia się wina wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie. Wina wytrawne podzielić można na klasyczne i selekcjonowane.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej