tokaj

Tokaj – Sekrety węgierskich win

przez Dawid Lipiec

Tokaj jest białym winem deserowym, produkowanym z podsuszonych winogron. Wina tokajskie są znane i cenione w całej Europie już od XV wieku. Ponadto nazwa wina Tokaj pochodzi od nazwy miasteczka, wzgórza i regionu, w którym wytwarzane są białe, słodkie wina, rozpoznawalne na całym świecie. Prawdziwym Tokajem nazywane są wina w półlitrowych butelkach, z banderolą węgierską.

Skąd pochodzi wino Tokaj i z czego jest zrobione?

Wino Tokaj jest winem pochodzącym z Węgier, a dokładniej z regionu winiarskiego Tokaj-Hegyalja, który znajduje się w północno-wschodniej części tego kraju. Wino to produkowane jest również w południowo-wschodniej części Słowacji. Rozróżnia się dwa główne rodzaje tokaju, a mianowicie Szamorodni, który otrzymywany jest z moszczu tłoczonego z niesortowanych winogron oraz Ashű, który dosładzany jest podsuszonymi winogronami. Wino Tokaj powstaje przede wszystkim z owoców szczepu furmint, który stanowi 70% uprawianych w rejonie winorośli. Pozostałe szczepy, takie jak hárslevelű, sárgamuskotály oraz zéta produkowane są u podnóży Gór Tokajskich.

Wino w regionie Tokaj-Hegyalja uprawiane jest od ponad 2000 lat, ale współczesna historia powstania Tokaju wiąże się z pewną przypadkowością i najazdem tureckim z początku XVI wieku, kiedy wstrzymany zbiór, aby zasilić szeregi wojska chłopaki, którzy zbierali o tej porze winogrona. Przez to winogrona dojrzewały na słońcu, wysuszały się powoli i pod koniec października zostały zebrane rodzynki, z których następnie robione było wino. Do 2006 roku w Alzacji we Francji wyrabiano wina ze szczepu pinot gris, które również było nazywane Tokajem. Natomiast od 2007 roku tylko wina, które zostały wyprodukowane w regionie Tokaj-Hegyalja, mogą nosić nazwę Tokaj.

Jakie są typy win tokajskich?

Wina Tokajskie dzielą się na cztery kategorie. Ma to związek z rodzajem winogron, które używane są do ich produkcji. Pierwszym rodzajem jest Tokaj Furmint dry, czyli wytrawne wino ze szczepu Furmint. Charakteryzuje się ono bardzo dobrym smakiem, który świetnie będzie komponował się rybami, serami oraz cielęciną. Kolejnym rodzajem jest Tokaj Furmint medium sweet, który jest słodką odmianą wyżej wymienionego wina, który leżakuje w beczce.

Bardzo charakterystycznym winem jest również Tokaj Yellow Muscat medium dry, które produkowane jest ze szczepu Muscat Lunel lub Sargamuskatoly, czyli trzeciego szczepu używanego w produkcji win tokajskich. Bardzo często w tych winach można poczuć woń oraz smak gałki muszkatołowej. Ostatnim z rodzajów jest Tokaj Hárslevelu dry, który tak jak Furmint Dry, charakteryzuje się bardzo bogatym smakiem. Jest to bardzo aromatyczny rodzaj wina, który trafi do największych znawców win.

Jak smakuje wino Tokaj?

Wina Tokaj mają charakterystyczny smak i aromat, który wynika ze specyficznego klimatu charakteryzującego się upalnym latem, słoneczną i suchą zimą oraz mglistą jesienią. Dodatkowo na bogaty smak win Tokaj wpływa również rodzaj wulkanicznej gleby, na której znajdują się uprawy oraz efekt szlachetnego spleśnienia winogron.

Dodatkowo bardzo ważną kwestią, która wpływa na smak tych win, jest to, że przechowywane jest ono w niewielkich, głębokich beczkach, wyrytych w tufie. Beczki te przechowywane są w chłodnych i bardzo suchych piwnicach, gdzie temperatura oscyluje w granicach 12 °C.

Gdzie można kupić wina Tokaj oraz ile kosztują?

Najlepsze wina Tokaj sprzedawane są w okolicach regionu winiarskiego Tokaj-Hegyalja. Można znaleźć tam małe, rodzinne sklepiki, które specjalizują się w sprzedaży właśnie tych win. Natomiast, jeżeli nie mamy czasu na wyjazd na Węgry, można znaleźć je również w sklepach winiarskich w Polsce oraz licznych supermarketach.

Jeżeli chodzi o cenę win Tokaj, to w Polsce oscyluje ona w okolicach 30 zł. Natomiast niektóre z gatunków tych win mogą być nieco droższe, a ich cena może sięgać nawet do 1 200 zł.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej