sauvignon blanc

Sauvignon Blanc – co to za wino?

przez Dawid Lipiec

Sauvignon Blanc to jeden z najchętniej wybieranych szczepów, ponieważ idealnie pasuje do dań rybnych i białego mięsa. Jest to drugi pod względem wielkości światowej uprawy szczep, który wykorzystywany jest do produkcji białego wina. Jest podstawą produkcji aromatycznych i wyrazistych win wytrawnych.

Skąd pochodzi Sauvignon Blanc?

Szczep Sauvignon Blanc prawdopodobnie pochodzi z Francji, a dokładniej z regionu Bordeaux, skąd też wywodzi się jego nazwa. Sauvignon Blanc przypuszczalnie pochodzi od słów sauvage – dziki i blanc – biały, które określają winorośle szczepu, które rosną dziko w tym regionie kraju.

Odmiana ta jest niezwykle popularna w wielu regionach świata, między innymi we Włoszech, Kalifornii, Australii, RPA czy w krajach Europy Środkowej. Sauvignon Blanc uprawiany jest w wielu regionach winiarskich świata jako podstawa orzeźwiających i wyrazistych wytrawnych białych win odmianowych. Główne obszary uprawy szczepu Sauvignon Blanc rozpościerają się w Dolinie Loary, Bordeaux we Francjj.

Jaki jest charakter wina, które wyprodukowane jest ze szczepu Sauvignon Blanc?

Wszystko uzależnione jest od klimatu, a sam smak wina może wahać się od agresywnie trawiastego do słodko tropikalnego. W chłodniejszym klimacie winogrona mają tendencję do produkcji win o zauważalnej kwasowości i smakach trawy, agrestu czy zielonej papryki z nutami owoców tropikalnych i kwiatowych. Wina, które starzeją się w beczkach, mają dodatkowo dymne aromaty, co może być wynikiem fermentacji.

WinnicaLidla
WinnicaLidla

Wina, które produkowane są ze szczepu Sauvignon Blanc, charakteryzują się wysoką świeżością i orzeźwieniem. Można wyczuć w nich nuty cytrusów i owoców egzotycznych, które często wykończone są akcentami mielonego pieprzu. W bukiecie można znaleźć najrozmaitsze aromaty roślinne, takie jak trawa, szparagi oraz kolendra, owocowe oraz aromaty mineralne, które związane są z rodzajem gleby, na której uprawiane są winogrona. Wina Sauvignon Blanc zazwyczaj osiągają 12 procent alkoholu.

Z czym najlepiej podawać wina Sauvignon Blanc?

Po pierwsze należy pamiętać o tym, że wina białe ze szczepu Sauvignon Blanc powinny być podawane schłodzone. Jest to szlachetne białe wino, które musi osiągnąć określoną temperaturę, aby rozwinąć cały bukiet smakowy. Idealnie będzie nadawało się do picia w ciepłe dni oraz romantyczne wieczoru. Wina Sauvignon Blanc są niezwykle uniwersalne pod względem kombinacji kulinarnych, ponieważ idealnie będą pasować do dań rybnych, serów, dań z drobiu, warzyw oraz owoców morza.

Należy również wspomnieć, że wina białe ze szczepu Sauvignon Blanc są świetnym wyborem jako aperitif i są jednym z niewielu odmian, które idealnie będą komponowały się z sushi i innymi daniami azjatyckimi. Wino białe idealnie będzie komponowało się również z lekkimi sałatkami oraz kaszami, należy jednak pamiętać, aby nie podawać go do dań z mięsa czerwonego, ponieważ będą połączeniem nieudanym.

Gdzie można kupić wina ze szczepu Sauvignon Blanc?

Wina ze szczepu Sauvignon Blanc z wyższej półki można kupić w sklepach winiarskich prowadzonych stacjonarnie lub online. Są to starannie wyselekcjonowane wina, które będą smakować każdemu znawcy. Jeżeli chodzi o ceny win ze szczepu Sauvignon Blanc, to mogą być one naprawdę różne. Wszystko uzależnione jest od pochodzenia winogron, sposobu starzenia się oraz wieku wina. Ceny zaczynają się od około 40 zł, a mogą skończyć się nawet na 3 500 zł.

Mniej wyselekcjonowane wina ze szczepu Sauvignon Blanc można kupić w większości supermarketów. Jeżeli chodzi o ich cenę, to butelka wina Sauvignon Blanc oscyluje w granicach 40-50 zł.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej