wina na przyjęcia

Które wina warto podawać na przyjęciach? Poradnik dla gospodarzy

przez Dawid Lipiec

Rozmaite rodzaje win sprawiają, że aż trudno zdecydować się na konkretny trunek. Przy jego wyborze warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Znaczenie ma oczywiście okazja, rodzaj serwowanych potraw. Nieco inne trunki sprawdzą się podczas wesela, urodzin, spotkania biznesowego lub przyjacielskiej kolacji. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia temperatura alkoholu. Nawet niewielkie detale wydają się być istotne. Schłodzone wino smakuje zupełnie inaczej niż w temperaturze pokojowej. 

Jakie wino wybrać na jaką okazję? 

Wesele kojarzy się przede wszystkim z wódką, ale nie może zabraknąć także wina. Świetnie sprawdzi się na ślub i rozmaite imprezy okolicznościowe. Nie brakuje osób, które nie sięgają po mocniejsze trunki. Z chęcią jednak skosztują lampkę smakowitego wina. Najczęściej wybór pada na białe wino musujące. Jest ono serwowane już przy wejściu do sali weselnej. W przypadku wina białego, lekkiego i słodkiego można mówić o uniwersalności. Będzie pasować do większości potraw serwowanych podczas wesela. Zawsze warto mieć mniej więcej cztery rodzaje wina, aby zapewnić gościem wybór. Na urodziny i imieniny świetnie sprawdzają się wina półsłodkie i półwytrawne czerwone. Uniwersalne będą trunki niezbyt złożone. 

Na chrzest i przyjęcie komunijne wybór pada przede wszystkim na wina białe. Świetnie sprawdzają się trunki deserowe, czyli lekko musujące. Można także zdecydować się na słodsze i prostsze wina bez bąbelków. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaoferowanie wina białego, czerwonego, wytrawnego, półwytrawnego i słodkiego, po jednej butelce z każdego. Zawsze powinno się mieć oczywiście na uwadze menu w doborze alkoholu. Jeśli ktoś organizuje imprezę firmową, to można mu śmiało polecić wina półsłodkie i wytrawne. Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po jakiś niestandardowy trunek, charakterystyczny. Na oficjalne spotkanie świetnie sprawdzają się wina musujące. Elegancki, wytrawny trunek, który długo fermentował, będzie postrzegany za szlachetny i orzeźwiający. Często można także spotkać się z winami bezalkoholowymi na spotkaniach biznesowych, kolacjach z udziałem kontrahentów. W ten sposób możliwe staje się zachowanie trzeźwości umysłu. 

Jak dobrać wino do potrawy? Czym się kierować? 

Dobre wina na przyjęcia nie muszą być drogie. Zdecydowanie ważniejsze będzie ich właściwe dobranie. Dopasowanie do menu jest niezwykle istotną kwestią. Białe, świeże i rześkie wina świetnie pasują do lekkostrawnych dań. Można je śmiało podawać do sałatki, owoców morza, smażonego kurczaka. Białe aromatyczne wino o intensywnym zapachu będzie świetną opcją do pierogów, wieprzowiny, kurczaka, białej ryby, smażonych warzyw, koziego sera. Jeśli podawane będą pikantne i niezbyt ciężkie dania, to warto zestawiać je z białym, pełnym i bogatym winem. Jest dobrym wyborem do pieczonego drobiu, zupy-kremu, makaronu z sosem. Z kolei na deser idealnie nadaje się białe słodkie wino deserowe. Można je śmiało podawać do lodów, owocowych deserów, cytrusów. Na elegancką kolację dobrym wyborem jest białe wino musujące. Do przystawek będzie świetną opcją. Do dań z mięsa cielęcego i wieprzowego oraz potraw warzywnych warto podać wino różowe. Lżejszy trunek pasuje wspaniale do owoców morza i ziół. 

WinnicaLidla WinnicaLidla

W celu wzmocnienia smaku potraw dobrym pomysłem będzie zaserwowanie świeżego i lekkiego wina. Rewelacyjnie łączy się z sałatkami przyprawionymi ziołami, rybami, drobiem i warzywami. Z kolei do potraw pikantnych poleca się dobrze zbudowane czerwone wino. Pasuje do dań makaronowych, kremowych zup, duszonego mięsa. Intensywne potrawy idealnie smakują z winem czerwonym, pikantnym i mocnym. Warto je wybrać, jeśli w menu są ryby wędzone, dojrzałe sery, jagnięcina, steki, gulasz, gorzka czekolada. W sprzedaży znajdują się także wina wzmacniane, czyli z dodatkiem likieru. Można śmiało podawać je ze smażonymi rybami, słonymi przekąskami, potrawami z dziczyzną i orzechami. Pasują również do deserów z dodatkiem suszonych owoców, czekolady deserowej. Musujące białe i różowe wina są odpowiednie do potraw z wołowiną i dań z ryb. Można śmiało zaserwować je do owoców morza. 

Temperatura podawania wina także ma znaczenie – jaka jest optymalna? 

Warto także mieć na uwadze, w jakiej temperaturze podawać wino. Najlepiej przechowywać je w chłodnym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 15 stopni Celsjusza. Znaczenie ma to, aby była ona na stabilnym poziomie. Wahania temperatury wpływają niekorzystnie na jakość trunku. W przypadku średnio zbudowanego czerwonego wina optymalna będzie temperatura 16 stopni Celsjusza. Jeśli ktoś ma starszy rocznik, to może być ona nieco wyższa. Pełne czerwone wino idealnie smakuje w temperaturze 18 stopni Celsjusza. Nie zaleca się jednak przekraczać 20 stopni Celsjusza. Nieco inaczej wygląda to w przypadku win białych. Zachowują swoje walory smakowe, jeśli są przechowywane i podawane w wersji słodzonej. Niekoniecznie jednak wkładanie alkoholu do lodówki będzie dobrym wyborem. Podane zbyt zimne wydadzą się wręcz płaskie. Można spodziewać się jedynie orzeźwienia. 

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej