wino

Gdzie kupić dobre wino?

przez Dawid Lipiec

Wino to trunek, który znany jest ludzkości już od setek, a nawet tysięcy lat. Cieszył się on dużym uznaniem już w starożytności, ponieważ starożytni Grecy i Rzymianie świętowali nim zwycięstwa militarne oraz oddawali cześć bogom. W średniowieczu za kolebkę winiarstwa uchodzi Francja, gdzie na dużą skalę zapoczątkowano uprawę winorośli oraz produkcję wina. Dziś historię wina tworzy też wiele innych krajów, takich jak np. Włochy, Hiszpania czy Argentyna. Produkcją wina coraz śmielej interesują się również Chiny, które w perspektywie najbliższych lat mogą stać się światowym liderem w uprawie winorośli i produkcji wina.

Wino – alkohol podkreślający smak potraw

Wino jest zdecydowanie jednym z najbardziej popularnych rodzajów alkoholu. Cieszy się ono dużym uznaniem z kilku względów. Przede wszystkim jest to alkohol wyjątkowo przystępny ze względu na swój smak.
Inną, szczególną cechą wina jest to, że podkreśla ono smak spożywanych potraw. Wino najczęściej spożywa się jako dodatek do mięs. Warto jednak pamiętać, że nie każde wino pasuje do każdego gatunku mięsa. W przypadku mięs czerwonych, takich jak wołowina, wieprzowina lub sarnina, najlepiej sprawdza się wino czerwone. Natomiast w przypadku mięsa białego, czyli drobiu, cielęciny lub ryb, warto sięgnąć po białe wino.
Trunek ten ze względu na niską zawartość alkoholu i przystępny smak jest alkoholem bardzo uniwersalnym. Oznacza to, że można go spożywać podczas spotkań z przyjaciółmi, a także na różnego rodzaju imprezach okolicznościowych.
Warto jednak pamiętać o tym, że wino jak każdy alkohol jest używką, dlatego należy spożywać je w sposób świadomy.

Gdzie kupić dobre wino?

Wybór wina w restauracji wydaje się stosunkowo prosty, ponieważ zazwyczaj menu zawiera jedynie kilka pozycji. Z pomocą doświadczonego kelnera, bez problemu wybierzemy odpowiedni gatunek wina pasujący do potraw, które mamy zamiar spożywać. Zakupy w winnicy z pomocą winiarza również nie powinny należeć do trudnych. Problem niestety pojawia się w sytuacji, gdy wybieramy się do sklepu, w którym można znaleźć setki rodzajów win i próbujemy dokonać zakupu na własną rękę. Jak zatem samodzielnie wybrać dobre wino w przystępnej cenie? Odpowiedź jest prosta – należy kierować się informacjami, które podane są na etykiecie. Dzięki etykiecie możemy dowiedzieć się w jakim kraju zostało wyprodukowane wino oraz jaki szczep został wykorzystany do produkcji. Ponadto etykieta jest w stanie przekazać nam informację na temat producenta, obszaru w którym zbierane są winogrona oraz rocznika wina. Wyżej wymienione elementy pozwalają określić czy konkretny gatunek wina jest wart naszej uwagi.
Jeśli chodzi o miejsca, w których można zakupić dobre wino za niewielką cenę, to warto wyróżnić przede wszystkim wielkopowierzchniowe markety. Można znaleźć w nich naprawdę wiele gatunków win. Bardzo ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się również zakupy w tzw. wine shopach, czyli sklepach z winami. Tam z pomocą doświadczonego pracownika bez trudu znajdziemy dobre wino, w określonym przez nas przedziale cenowym.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej