butelki na wino

Jak wyprodukować wino w domu?

przez Dawid Lipiec

Proces produkcji wina jest dość skomplikowany, jednak ten fakt nie powstrzymuje części społeczeństwa przed samodzielnym produkowaniem tego trunku w domowym zaciszu. Jak wyprodukować wino w domu?

Kupić w sklepie czy zrobić od podstaw?

Polacy codziennie stają przed dylematem: kupić w sklepie albo zamówić gotowy produkt czy zrobić samodzielnie w domu? Dylematy te dotyczą szczególnie branży gastronomicznej, jedzenia. Domowe potrawy smakują lepiej, nie bez powodu mówi się, że kuchnia mamy i babci jest najlepsza. Jednak samodzielnie gotowanie wymaga czasu. Podobnie jest z winem. Można oczywiście kupić tanie wino nawet w supermarkecie, ale czy będzie ono smakowało na tyle dobrze, że zachwyci kubki smakowe degustujących je osób? Można mieć co do tego duże wątpliwości. Dlatego wiele osób decyduje się na wyprodukowanie swojego wina w domu. Co prawda nie jest to łatwy proces, wymaga wiedzy i umiejętności, lecz smak tego wina wynagradza wszystkie trudności. Uczenie się na błędach innych ludzi to najlepsze rozwiązanie. Z doświadczeniami innych można zapoznać się chociażby w sieci.

Krok po kroku

Jak krok po kroku przejść przez proces produkcji wina, aby smak tego trunku był wyjątkowy? Warto sprawdzić, czy na miejscu są wszystkie potrzebne akcesoria. Przydadzą się drożdże winiarskie, szlachetne. Przyda się również gąsior. Jest to naczynie używane do fermentowania. Konieczny będzie też wężyk i winomierz. Nie ma wina bez butelek, w końcu gdzieś trzeba ten trunek przelać i w czymś przechowywać. Niezbędne są także korki do zamknięcia butelek. Lista potrzebnych przedmiotów może się różnić w zależności od preferencji osoby, która podejmuje się tego zadania. Cały proces rozpoczyna się od przygotowania moszczu, to znaczy świeżo wyciśniętego soku owocowego lub warzywnego. Później przychodzi czas na fermentację, burzliwą i cichą. Następnym etapem jest klarowanie wina. Na końcu trzeba wlać wino do butelek oraz zamknąć te butelki, a wino musi przez odpowiedni czas leżakować.

Zwiedzanie winnicy

Każda osoba zainteresowana produkcją wina powinna odwiedzić jedną z winnic, jakie znajdują się w Polsce. Na przykład w Sandomierzu znajdują się winnica św. Jakuba prowadzona przez braci dominikanów. Najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem zapisać się na zwiedzanie z przewodnikiem, który zdradzi tajniki pracy. Również za granicą znajduje się wiele interesujących winnic, które są dostępne do zwiedzania przez zwykłych ludzi. Procesu produkcji wina nie można nauczyć się w kilka minut, poprzez przeczytanie jednego artykułu w internecie. Nauka odbywa się metodą prób i błędów. Wiele osób, które zainteresowały się produkowaniem wina, odnalazły w tym swoją pasję. Są nawet studia podyplomowe dla miłośników wina! Na takich studiach można zapoznać się z całym procesem, od początku do końca, także od strony teoretycznej. Wino to szlachetny trunek, jednak również od takiego alkoholu można się uzależnić, dlatego warto zachować szczególną ostrożność. Każdy człowiek ma swoje ulubione wino, czerwone, białe bądź różowe.

WinnicaLidla
WinnicaLidla

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej