Polskie winnice

5 najlepszych polskich winnic które warto odwiedzić

przez Dawid Lipiec

Wiele osób nawet nie wie, czym jest enoturystyka. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Chodzi tutaj o turystykę winiarską. Jeśli kogoś interesuje uprawa winorośli, to świetnym pomysłem będzie poznanie różnych regionów winiarskich. Oczywiście w Polsce nie ma idealnych warunków do prężnego rozwoju enoturystyki ze względu na strefę klimatyczną. Nie oznacza to jednak tego, że w rodzimym kraju nie uprawia się winorośli. Jest wiele ciekawych miejsc godnych zwiedzenia.

Co warto wiedzieć o enoturystyce w Polsce?

Turystyka winiarska polega na odwiedzaniu miejsc, w których uprawia się winorośl. Będzie to świetna opcja między innymi dla osób, które są koneserami wina. Każdy obszar ma konkretną historię, różne zwyczaje i odmienną kulturę. Wycieczki po winnicach są czymś niezwykle przyjemnym. Wynika to w dużej mierze z tego, że znajdują się one w malowniczych zakątkach kraju. Nie trzeba wobec tego wybierać się do egzotycznego państwa w celu zobaczenia ciekawych miejsc. W Polsce jest sporo winnic, które warto odwiedzić. Można liczyć na festiwale winiarskie, próbowanie regionalnych przysmaków. Nieprzeciętną atrakcją będzie także dla wielu osób wspólne winobranie.

Wyjazdy winiarskie dostarczają wielu wrażeń. Można zobaczyć, jak dokładnie powstaje wino. Już samo zwiedzanie winnicy jest czymś ciekawym. Możliwe staje się poznanie różnych odmian winorośli i ich specyficznych cech. Turystyka winiarska to również okazja do poznania nowych osób, które podzielają te same pasje. Oczywiście w Polsce winnice są relatywnie niewielkie w porównaniu z tym, co można spotkać w innych krajach europejskich. Nie zmienia to jednak faktu, że zasługują na uwagę. Winiarskie eskapady mogą być dla wielu osób niezwykle fascynującym przeżyciem.

Godne odwiedzenia winnice w Polsce

Stara Winna Góra w Górzykowie

Jeśli ktoś chce doświadczyć turystyki winiarskiej, to można mu polecić Starą Winną Górę w miejscowości Górzykowo koło Zielonej Góry. Region Zielonogórski cieszy się dużą popularnością właśnie ze względu na produkcję pysznych trunków. Można liczyć na piękne widoki. Okoliczne gleby są zasobne w składniki odżywcze, które sprzyjają uprawie winorośli. Turyści mogą zwiedzać winnice, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji dotyczących tradycji winiarskich i samych trunków. Na odwiedzających czeka także degustacja najlepszej jakości win w towarzystwie pysznych serów i długo dojrzewającej wędliny. Warto także zatrzymać się w dworku. Wspaniałą atrakcją jest winne SPA, czyli rozmaite zabiegi z wykorzystaniem winogron. Niezwykłym przeżyciem będzie spędzenie czasu w łaźni winnej. Można liczyć nawet na kąpiel w beczce z winem.

WinnicaLidla
WinnicaLidla
polskie winnice
Stara Winna Góra
Strona internetowa: Stara Winna Góra
Facebook: Stara Winna Góra
Rezerwacja noclegu: Stara Winna Góra


Winnica Turnau w Baniewicach

W miejscowości Baniewice koło Szczecina znajduje się nowoczesna, rodzinna Winnica Turnau. Można spróbować niezwykłych trunków typu wino lodowe wyprodukowane z zamarzniętych owoców zebranych w okresie zimowym. Wytwórnia alkoholu mieści się w zabytkowym budynku, który robi spore wrażenie. Można oczywiście zaopatrzyć się w lokalne wina w sklepiku. Możliwe jest swobodne spacerowanie po winnicy, zwiedzanie winiarni. Podczas degustacji trunków każdy otrzymuje pyszne produkty bezpośrednio od sprawdzonych serowarów. Istotna jest także możliwość zatrzymania się w domu gościnnym.

polskie winnice
Winnica Turnau
Strona internetowa: Winnica Turnau
Facebook: Winnica Turnau
Rezerwacja noclegu: Winnica Turnau


Winnica Sandomierska w Dwikozach

Koło Sandomierza znajduje się Winnica Sandomierska. W celu zwiedzania należy odwiedzić miejscowość Dwikozy. Historia tego miejsca sięga początków XX wieku. Warto spróbować pysznego wina i dowiedzieć się ciekawych informacji. Jest to świetne miejsce dla osób, które chciałyby poznać dzieje winiarstwa na Sandomierszczyźnie. Winnica Sandomierska jest także idealną opcją dla kogoś, kto planuje w przyszłości rozpocząć przygodę z winiarstwem. Nie zabraknie cennych wskazówek dotyczących produkcji wina, pielęgnowania roślinności. Jest także możliwość zatrzymania się w wygodnym i eleganckim apartamencie.

polskie winnice
Winnica Sandomierska
Strona internetowa: Winnica Sandomierska
Facebook: Winnica Sandomierska
Rezerwacja noclegu: Winnica Sandomierska


Jakie warto zwiedzić polskie winnice?

Winnica Sztukówka w Frysztaku

Jeśli kogoś interesuje turystyka winiarska, to warto wybrać się do miejscowości Frysztak koło Jasła. Mieści się tam Winnica Sztukówka. Jest to malownicze miejsce, znajduje się wśród lasów i pól. Możliwe jest oczywiście zwiedzanie winnicy, spróbowanie lokalnego wina i regionalnych przekąsek.

polskie winnice
Winnica Sztukówka
Strona internetowa: Winnica Sztukówka
Facebook: Winnica Sztukówka
Rezerwacja noclegu: Winnica Sztukówka


Pałac Mierzęcin Wellness & Wine w Mierzęcinie

Jeśli kogoś interesuje coś bardziej ekskluzywnego, to powinien odwiedzić pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort. Można liczyć na nutkę luksusu. Jest to miejsce idealne dla osób zainteresowanych sztuką wina. Pobyt w eleganckim kompleksie wypoczynkowym to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu.

Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort należy do największych polskich winnic. Można liczyć na winiarnię, stadninę koni, winne SPA. Na zwiedzaniu i degustacji trunków się oczywiście nie kończy. Jeśli ktoś jest zainteresowany winiarstwem, to powinien wziąć udział w bardzo ciekawych szkoleniach i warsztatach. Pozwala to na zgłębienie wiedzy, uczenie się od doświadczonych fachowców. Warto także poddać się zabiegom odmładzającym w SPA przy wykorzystaniu wina. Dostępnych jest wiele rytuałów na twarz i ciało, w zależności od potrzeb i preferencji. Niezwykle przyjemne są kąpiele w winie, relaksujące masaże.

polskie winnice
Pałac Mierzęcin Wellness & Wine
Strona internetowa: Pałac Mierzęcin Wellness & Wine
Facebook: Pałac Mierzęcin Wellness & Wine
Rezerwacja noclegu: Pałac Mierzęcin Wellness & Wine


Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej