Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w wielu regionach na świecie podstawowym składnikiem diety było wino, które dostarczało kalorii i pozwalało przeżyć. Nie wszyscy mają świadomość, że litr wina dziennie wypijał pod koniec ubiegłego wieku portugalski mieszkaniec prowincji. Te czasy już minęły i obecnie wino pijemy nie z konieczności, a raczej z wyboru.
Spis treści
Podstawowe zasady doboru wina do dania
Nie da się ukryć, że smaczne danie i dobrze do niego dobrane wino to prawdziwa ekstaza kulinarna. Doskonale wiedzą o tym wszyscy Ci, którzy choć raz tego spróbowali. Do potrawy najlepiej wybrać takie wino, jakie nam smakuje. Jeśli preferujesz ciężkie wino czerwone do dania rybnego, to oczywiście masz do tego prawo. Trzeba jednak mieć świadomość, że taki wybór dla wielu osób może się okazać niespodzianką. Warto wspomnieć, żeby kierować się kluczem geograficznym przy doborze wina. Wino zrodzone w miejscu, z którego wywodzi się dana potrawa praktycznie zawsze będzie do niej pasować. Z tego powodu wino z Kampanii jest zawsze bezpiecznym wyborem do pizzy. Z kolei prowansalskie róże pasują do warzywnych potrawek przyprawianych mieszanką ziół. Białe wino z Polski lub z Niemiec można podać do kotleta schabowego. Można śmiało powiedzieć, że najłatwiej zacząć od doboru po barwie. Nie jest tajemnicą, że w towarzystwie białych win najlepiej smakują białe ryby i białe mięsa. Wino różowe świetnie sprawdzi się do potraw różowych, takich jak łosoś. Wino pomarańczowe wybierz do dań pomarańczowych, a taki kolor mają przeważnie bogato przyprawione dania orientalnej kuchni. Z kolei wino czerwone będzie pasować do czerwonych mięs i czerwonych ryb. Wino powinno być lekkie, jeśli potrawą jest delikatna ryba lub sałatka. Natomiast wino powinno być ciężkie, jeżeli danie jest syte i tłuste. Jeśli nie będzie korelacji, to jeden z elementów kolacji zostanie zdominowany przez drugi. Niezwykle ważną rolę odgrywają również dodatki do wina, o których nie można zapomnieć. Wino o wysokiej kwasowości wybiera się zawsze do dań tłustych. Nadaje ono potrawie świeżość, a do tego odświeża usta.
Wybór wina
Zanim wybierzesz konkretne wino, przyjrzyj się dokładnie daniu i przemyśl, który jego element w praktyce nadaje potrawie charakter. Z reguły jest to sos, który determinuje smak dania. Zupełnie inaczej smakuje pierś podana w gęstym sosie paprykowym, a inaczej smażona pierś z kurczaka przygotowana saute. Właśnie dlatego nie dobiera się wina pod mięso, a pod sos lub inny ważny element. Podstawą doboru wina do potrawy może być także szukanie podobnych tonów w potrawie oraz winie. Do mięs w owocowych sosach świetnie pasują wina silnie owocowe. Białe wina dojrzewające w beczkach doskonale dogadują się z potrawami bazującymi na sosach maślanych. Dobrym pomysłem będzie też dobranie wina kontrastującego z potrawą. Gdy w winie będzie ton goryczkowy, to dania pozbawione tonów gorzkawych stają się pełniejsze. Ze słodkim winem bardzo dobrze smakują słone dania. Nie należy się również obawiać eksperymentów, ponieważ czasami potrafią dać naprawdę dobre rezultaty. W tym miejscu można wspomnieć o silnie beczkowym primitivo a Apulii oraz korzenno-bakaliowym pierniku. Sytuacja wygląda bardzo podobnie z wytrawnym australijskim shirazem i mocno czekoladowymi deserami. Warto dodać, że jeśli wino znalazło się w potrawie to również powinno trafić do kieliszków. Kieliszki do wina dostępne są w różnych wzorach i rozmiarach, dlatego każdy bez większych trudności może znaleźć coś dla siebie. Według pewnej hipotezy szampan wytrawny pasuje do wszystkich potraw. Ta zasada dotyczy nie tylko szampana, ale również musujących win. Ich złożoność i charakterna kwasowość powodują, że pasują do większości dań. Właśnie dlatego wina musujące wybiera się nie tylko na urodziny i sylwestra.
Dobór wina do potrawy
Wino można pić nie tylko od święta, ale również do codziennych posiłków. Przedmiotem szczególnej uwagi powinno być dobranie właściwego wina do poszczególnych dań. Niestety dość powszechnym błędem jest podanie białego wina do polędwicy, a także czerwonego wina do ryby, co utrudnia jej trawienie. Należy pamiętać, że do niektórych dań nie powinno się w ogóle podawać wina. Chodzi tu przede wszystkim o potrawy z jaj, zupy, sery śmietankowe, sałaty z sosem octowym oraz przekąski czekoladowe. Jeśli chcesz podać wina czerwone i białe podczas jednego posiłku, to zawsze najpierw podaj białe. Dodawanie lodu do kieliszków z winem jest wielkim błędem, ponieważ napój należy schłodzić w lodówce. Do delikatnie dębowego białego wina dobrze pasują bogate i tłuste potrawy, takie jak kaczka, wołowina oraz jagnięcina. Żywe, owocowe i delikatne wino świetnie kontrastuje z ostrymi, słonymi, wędzonymi i grillowanymi daniami. Można śmiało powiedzieć, że w procesie podkreślania indywidualnych cech dania najistotniejsza jest struktura i kwasowość wina. Na początku pije się wina lekkie i stopniowo przechodzi do coraz cięższych. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, na czym polega dobieranie wina do dania. Doskonałe połączenie wina i posiłku powstaje na skutek doboru smaku i czynników zapachowych.