Ktoś, kto dopiero zaczyna poznawać smaki alkoholi i różnego rodzaju trunków, może być mocno zaskoczony tym, jak wielka istnieje na rynku różnorodność. Co ciekawe, nie tylko ze względu na producentów i konkretne marki, lecz przede wszystkim typy różnych alkoholi. Nie da się ukryć, że jedną z lepszych propozycji jest z całą pewnością kadarka. Co to za trunek, jak smakuje i za ile można go zakupić w najpopularniejszych w Polsce dyskontach? Innymi słowy: wszystko, co trzeba wiedzieć o kadarce.
Spis treści
Czym jest kadarka?
Rzecz jasna najważniejszą sprawą, od której trzeba zacząć zdobywanie informacji na temat kadarki, jest dowiedzenie się, czym ten alkohol tak w ogóle jest. Następnie trzeba będzie przejść do tego, skąd pochodzi, a także jaki jest jego smak. Od czego zatem należy zacząć?
Kadarka to wino, które charakteryzuje się ciemnoczerwoną barwą z fioletowymi refleksami na swojej powierzchni. Ten niezwykły trunek cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, lecz również w wielu innych krajach europejskich, w tym szczególnie na Bałkanach.
Skąd pochodzi kadarka?
Skoro wiadomo już, czym jest kadarka, a także jak się prezentuje od strony wizualnej, warto teraz przejść do omawiania kraju pochodzenia tego wina. Skąd ono pochodzi i gdzie jest najlepiej znane?
Technicznie rzecz biorąc, kadarka to po prostu szczep winorośli, który uprawiany jest na Węgrzech. Winorośl ta często nazywana jest także gamzą lub gymzą. Wiedzieć jednak trzeba, że ten konkretny szczep, z którego robi się kadarkę, bardzo chętnie sadzony jest także w innych krajach bałkańskich, a w szczególności w Albanii, Północnej Macedonii czy też w Serbii.
Jeśli wszystkie kraje bałkańskie bardzo chętnie robią wino z tej winorośli, to skąd pochodzi to najpopularniejsze, które bez trudu można zakupić w sklepach? Jak się okazuje, obecnie zdecydowanie największym producentem kadarki jest Bułgaria.
Z jakiego powodu ten konkrety szczep winorośli jest tak chętnie uprawiany? Ma on naprawdę bardzo ciekawe zalety, które skłaniają przedsiębiorców do wybierania właśnie jego. Wspomnieć tu trzeba przede wszystkim o dużej odporności na niesprzyjające warunki, takie jak susza czy też niska temperatura. Co prawda grono dojrzewa stosunkowo późno, lecz zawsze w przypadku tej winorośli zbiory są naprawdę bardzo obfite. Nic więc dziwnego, że to właśnie ten gatunek winorośli cieszy się tak dużą popularnością.
Jak smakuje kadarka?
Jeśli wiemy już nieco więcej o samej winorośli, o tym skąd pochodzi i z jakiego powodu jest tak wysoko ceniona, warto się teraz dowiedzieć nieco więcej o samym trunku. Jak zatem dokładnie smakuje kadarka? Czy jest to wino, które będzie pasowało przeciętnemu miłośnikowi tego typu trunków?
Oczywiście brać pod uwagę trzeba to, że kadarka może występować w różnych postaciach i w zależności od konkretnego regionu może być nieco inna w smaku. Przyjmuje się jednak, że na ogół wino to jest dość delikatne, lekkie, a także bardzo aromatyczne. Jego bardzo dużą zaletą, którą przede wszystkim cenią miłośnicy tego wina, jest owocowy smak, który charakteryzuje się dodatkowym, nieco korzennym posmakiem. W wielu odmianach można również wyczuć posmak owoców leśnych, co dodatkowo pozytywnie wpływa na bukiet danego wina.
Jak już wcześniej zostało to wspomniane, smak danego wina w ogromnej mierze wynika z tego, z jakim jego rodzajem ma się do czynienia. Do najpopularniejszych dostępnych na polskim rynku trunków tego typu zaliczyć trzeba z całą pewnością kadarkę Duzsi Tamas, która ma lekko kwaskowy, pełny smak, a także półsłodką kadarkę Rosfield.
Ile alkoholu ma kadarka?
Bardzo ważną informacją dla każdego miłośnika alkoholi jest moc danego trunku. Powinno się bowiem wiedzieć, ile spożywany alkohol ma procentów, aby jego picie było odpowiedzialne. Często bowiem pije się alkohol np. do obiadu, po czym wsiada w samochód i wraca do domu lub też nawet do pracy. Jeśli będzie to trunek zbyt mocny, takie działania nie będą zbyt odpowiedzialne.
Ile procent alkoholu ma zatem kadarka? Jak można się bez trudu domyślić, nie jest to zbyt mocny alkohol. Kadarka jest delikatna nie tylko w smaku, lecz także od strony zawartości alkoholu. Wszystko oczywiście zależy od danego gatunku, lecz przeważnie jego moc to około 11%, więc stosunkowo niewiele.
Ile kadarka kosztuje w Lidlu i Biedronce?
Choć kultura picia alkoholu w Polsce z roku na rok coraz mocniej się poprawia i z tego powodu sięgamy po coraz lepsze produkty, to jednak w dalszym ciągu ogromna rzesza Polaków zwraca przy ich zakupie uwagę przede wszystkim na cenę. Lubimy dobre smaki, lecz jedynie wtedy, gdy ich cena będzie umiarkowana. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje kadarka w najpopularniejszych polskich sieciach dyskontów, czyli w Lidlu i w Biedronce.
W zależności od odmiany na sklepowych półkach natknąć się można na butelki litrowe lub o pojemności 750 ml. Ich cena wynosi zwykle około 15-20 zł. Jest to więc produkt bardzo tani, na którego zakup z całą pewnością stać będzie każdego miłośnika wina.