wino do potraw

Wino – trunek nadający smak potrawom

przez Dawid Lipiec

Alkohol obecny jest w naszej kulturze już od tysięcy lat. Stanowi on istotny element wielu tekstów kultury, takich jak filmy czy książki. W zależności od kontekstu przedstawiany jest on w różny sposób, jednak najczęściej alkohol kojarzy się z beztroską oraz dobrą zabawą. Należy pamiętać o tym, że alkohol jest używką, dlatego też należy zachować umiar podczas jego spożywania.

Wino – alkohol, który nadaje smak potrawom

Istnieje bardzo wiele rodzajów alkoholu, które można spożywać w zależności od sytuacji. Najpopularniejszym jest wódka, która obecna jest w naszej kulturze od zarania dziejów. Ten rodzaj alkoholu najlepiej sprawdza się w przypadku imprez okolicznościowych, takich jak np. wesela. Ciężko bowiem wyobrazić sobie imprezę taneczną bez tego trunku. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to mocny alkohol, dlatego należy go spożywać w sposób świadomy.
Innym, bardzo popularnym rodzajem alkoholu jest piwo, które cieszy się największym zainteresowaniem szczególnie w okresie letnim. Bardzo często stanowi on nieodłączny element spotkań ze znajomymi. Piwo najczęściej spożywa się podczas okazji takich jak grill ze znajomymi lub wypad nad wodę.
Ostatnim, równie popularnym rodzajem alkoholu jest wino. Jest to alkohol najbardziej uniwersalny, ponieważ pasuje on do większości okazji. Wino można spożywać zarówno podczas imprez okolicznościowych, jak i wieczorów spędzanych z przyjaciółmi lub swoją drugą połówką. Ten rodzaj alkoholu cieszy się dużym uznaniem ze względu na jedną, szczególną cechę, a mianowicie wino uwydatnia smak spożywanych potraw. Każdy gatunek wina jest inny, dlatego też warto mieć świadomość, który rodzaj wina pasuje do konkretnych posiłków. Najczęściej czerwone wino spożywane jest jako dodatek do różnego rodzaju mięs. Podkreśla ono smak czerwonego mięsa, takiego jak wołowina lub wieprzowina. Do mięsa białego, czyli drobiu, cielęciny lub ryb, używa się wina białego.

Jak robione jest wino i ile alkoholu zawiera?

Każdy rodzaj wina powstaje w inny sposób, jednak wytwarzanie wina we wszystkim przypadkach opiera się na fermentacji owoców. W przypadku wina czerwonego winogrona zostają zmiażdżone po dostarczeniu do winiarni. Następnie sok z winogron razem ze skórkami trafia do zbiorników, gdzie następuje proces fermentacji połączony z maceracją. Proces maceracji trwa około 3 tygodni i polega on na tym, że skórki winogron oddają barwnik do soku. Wino czerwone zawdzięcza swój kolor właśnie temu procesowi. Ciemne winogrono, mimo swojego koloru tak naprawdę posiada jasny sok i to właśnie barwnik, który wydobywa się w procesie maceracji odpowiada za kolor wina. Po upływie pewnego czasu przeprowadza się fermentację jabłkowo-mlekową, aby obniżyć kwasowość czerwonego wina. Proces ten zmienia kwas jabłkowy w łagodniejszy – mlekowy. Wino poddane takim procesom jest gotowe do zabutelkowania. Objętość alkoholu w winie zazwyczaj nie powinna być niższa niż 8.5% oraz wyższa niż 15%. Można zatem uznać, że jest to alkohol bardzo przystępny, jednak nie należy zapominać o tym, aby spożywać go z umiarem.

Może Cię zainteresować

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej