korki do wina

Sposoby na otwarcie wina bez korkociągu

przez Dawid Lipiec

Polacy uwielbiają pić wino. Jest to trunek, który można spożywać do obiadu, deseru lub bez okazji. Lampka czerwonego wytrawnego wina przy kominku kojarzy się z romantycznymi chwilami. Co jednak zrobić, gdy chce się otworzyć butelkę wina, a nie ma się korkociągu? Jest kilka sprawdzonych trików.

Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Zapewne w życiu każdego człowieka zdarzyła się sytuacja, że w zasięgu ręki nie było otwieracza do wina. Takie zdarzenia najczęściej mają miejsce na biwaku, podczas żeglowania czy wycieczki. Zdarza się także sytuacja, że korkociąg się psuje i w domu nie można otworzyć wina. Jest kilka metod, które pozwalają w bezpieczny sposób otworzyć butelkę.

Jak otworzyć wino przy pomocy śrubokrętu lub pilnika do paznokci?

Jednym z bardziej znanych sposobów na korek w butelce wina jest użycie śrubokrętu. Znajduje się on praktycznie w każdym domu, a i niekiedy jest zabierany na biwak lub wycieczkę. Często jest także w samochodzie. Śrubokręt należy bardzo powoli i delikatnie wkręcać w korek w taki sam sposób, co korkociąg. Po osiągnięciu wymaganej głębokości należy pociągnąć i wyciągnąć korek. Wino otwarte! Podobna zasada działa w przypadku pilniczka do paznokci. Musi mieć on jedynie ostry czubek i w takim sam sposób należy wbijać go w korek jak śrubokręt.

Sposób na otwarcie wina przy użyciu buta

Wielu osobom może wydać się to osobliwe, że korek od wina można wyciągnąć przy użyciu buta. Jest to jednak możliwe. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż nie jest to metoda najłatwiejsza. Butelkę wina wkłada się do buta. Kolejnym krokiem jest znalezienie stabilnej ścianki lub podłoża. Butelkę należy chwycić w okolicy rozszerzenia. Druga ręka powinna trzymać buta, aby się nie zsunął. Delikatnie uderza się dnem butelki, która znajduje się w bucie o tę pionową powierzchnię. Po chwili korek powinien się wysunąć. Zbyt mocne uderzenia mogą doprowadzić do rozbicia butelki z winem, a więc należy robić to z dużym wyczuciem.

WinnicaLidla WinnicaLidla

Wepchnięcie korka do butelki

Jednym z chętniej stosowanych sposobów na otwarcie wina bez korkociągu jest wepchnięcie korka do środka. Jednak należy w tym przypadku zachować ostrożność, aby korek się nie rozwalił podczas wpychania, gdyż będą potem w winie znajdować się cząstki korka, których przecież się nie spożywa. Do tej metody należy znaleźć odpowiednio długi przedmiot. Może to być łyżka drewniana, twardy patyk lub widelec. Metoda zajmuje trochę czasu, ale jest skuteczna. Przy użyciu dłuższego przedmiotu można korek wepchnąć znacznie niżej, a to pozwoli na wygodniejsze rozlanie pysznego wina.

Otwarcie wina musującego bez korkociągu – wystrzałowa metoda

W przypadku win musujących można spróbować wystrzelić korek. Wiąże się to oczywiście z ryzykiem wylania się części trunku, jednak warto spróbować. Niezbędne jest użycie ostrego noża, którym należy wybić korek wzdłuż szyjki. Wylot butelki musi znajdować się na zewnątrz i należy trzymać ją pod kątem około 40 stopni. Na pewno warto pierwszym razem spróbować zrobić to na zewnątrz i z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Podsumowanie

Każdemu może zdarzyć się sytuacja, że zabraknie korkociągu. Należy jednak w przypadku użycia jakiegokolwiek innego narzędzia czy sposobu zachować dużą ostrożność. Czasami lepiej jest wstrzymać się lub wybrać wino odkręcane, a takie też są dostępne w sklepach. Na pewno najbezpieczniejszym sposobem jest wciśnięcie korka do środka lub wyciągnięcie go przy użyciu śrubokrętu. Choć czasami warto także poeksperymentować i spróbować nieco innych metod, które mogą dostarczyć adrenaliny i emocji.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej