degustacja wina

Niezapomniane degustacje win: Odkryj smakowite podróże po winnicach

przez Dawid Lipiec

Świat win jest niezwykle piękny, z jednej strony łatwo dostępny, a z drugiej strony niezwykle tajemniczy. Czy ktoś poznał już wszystkie sekrety win

Degustacja win: Sztuka poznawania różnorodności smaków 

Degustacja win to wspaniała okazja, aby poznać nowe, dotychczas nieznane smaki win z różnych stron świata. Nie każdy ma talent do tego, aby rozpoznać wino, rok produkcji, rejon świata i inne szczegóły. Warto co jakiś czas wybrać się na degustację, aby poszerzyć swoje horyzonty i nauczyć się czegoś nowego. Zazwyczaj oferta degustacji nie jest skierowana tylko dla osób z branży gastronomicznej, ale w degustacji mogą wziąć udział zwykli ludzie, którzy chcą lepiej poznać piękny świat win. Warto zaplanować wieczór i udać się do wyjątkowej restauracji, by wziąć udział w niezwykłej uczcie połączonej z degustacją win. Warto wykorzystać tę okazję, by zdobyć wiedzę o winach. Ta wiedza może przydać się nie tylko w życiu zawodowym, ale też w codzienności. Poza tym nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie zmienić branżę i rozpocząć karierę od zera. Dlatego warto poznawać świat win, zgłębiać wiedzę i degustować. Można w ten sposób zaimponować wielu ludziom. 

Kulinarna podróż przez winiarskie regiony

Jak wyruszyć w podróż przez winiarskie rejony? Można oczywiście samodzielnie kupować wina i je degustować. Jednak można również zapisać się na kurs, gdzie będzie możliwość skosztowania większej ilości trunków pod okiem eksperta, który opowie o całym procesie produkcji wina, o rozmaitych rejonach świata, gdzie produkuje się wino. Nauka samodzielna może być ciekawym przeżyciem, ale może warto dać szansę nauczycielowi? Oczywiście nie warto ograniczać się tylko do Polski. Świetnym pomysłem może być wyjazd do winnicy na przykład w Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech lub w innych krajach Europy. Na miejscu można otworzyć szeroko oczy i uszy, chłonąć wiedzę. Kulinarna podróż przez winiarskie regiony może prowadzić przez cały świat. Obecnie niektóre uczelnie oferują kursy, a nawet studia związane z branżą winiarską. W ten sposób można zdobyć solidne wykształcenie, które bywa doceniane w niektórych kręgach. 

Zanurz się w kulturze wina: Winiarskie tradycje i zwyczaje 

Jedną z ciekawych tradycji związanych z wytwarzaniem wina z pewnością jest tak zwany taniec w winie, co oznacza, że pracownicy ugniatają winogrona stopami. Można oczywiście dyskutować, czy jest to rozwiązanie higieniczne. Być może służby sanitarne i epidemiologiczne mają krytyczną opinię na ten temat. Nie ulega jednak wątpliwości, że wiele zwyczajów zachowało się od wielu pokoleń i pewne tradycje na pewno będą kontynuowane w kolejnych dziesięcioleciach. Pewne zachowania związane z uprawą i produkcją przechodzą z ojca na synów i są powtarzane od wielu wieków. Dlatego trudno dziwić się, że opinia służb czasem staje się nieistotna, ponieważ ważniejsze jest zachowanie dziedzictwa kulturowego. W niektórych miastach cyklicznie organizowane są imprezy związane z winami. Warto śledzić takie wydarzenia i co jakiś czas poszukać w Internecie, czy coś ciekawego nie dzieje się w pobliskim mieście. To wyjątkowy czas, by poznać nowe wina i porozmawiać z ekspertami na temat wspaniałego świata win. 

WinnicaLidla WinnicaLidla

Ekskluzywne winnice dla koneserów: Poszukiwanie wyjątkowych win 

Gdzie szukać wyjątkowych win? Na pewno nie w supermarkecie. Czasem można się zdziwić. Wyjątkowe wina można kupić w cenach niskich i wysokich, wszystko zależy od szczęścia i od tego, jaki okaz jest przewidziany do zakupu. Podróżowanie od winnicy do winnicy to ulubiony sposób spędzania urlopu dla wszystkich miłośników wina. Czasem brakuje już urlopu na inne życiowe aktywności. Dla wielu ludzi największym życiowym marzeniem jest możliwość degustowania wina w miejscu, z którego to wino pochodzi. Niektórzy uwielbiają po prostu degustować wino, inni doceniają jego walory dopiero w zestawieniu z konkretną kuchnią, z konkretnymi potrawami. Dlatego też zdobywając wiedzę o winach zawsze należy nauczyć się, z czym dane wino się łączy. Niektóre lepiej pasują do dań słodkich, inne do słonych, inne do mięs, warzyw, dań wytrawnych. Każdy człowiek może inaczej odczytać dany smak wina. Ludzie tylko z pozoru odczuwają smak tak samo. 

Sezon winobrania: Zbieranie owoców pracy winiarzy 

Winobranie to ciężka praca. Co roku wielu Polaków wyjeżdża do tego typu sezonowej pracy na przykład do Francji. Czy na winobraniu da się dobrze zarobić? Tak. Trzeba jednak pamiętać, że jest to ciężka, fizyczna praca, często przez wiele godzin dziennie, w upale. Zadania muszą być wykonywane szybko i sprawnie, ponieważ jest to praca w dużej mierze zależna od pogody, od natury. Nie ma nic piękniejszego niż zbieranie owoców pracy winiarzy. To kolejny etap, który przyczynia się do ostatecznego efektu, czyli wspaniałego wina. Są wina słodkie, półsłodkie, wytrawne i inne. Każdy człowiek ma swoje preferencje. Przed wyjazdem do pracy za granicę na winobranie warto sprawdzić referencje danej agencji, opinie obecnych i byłych pracowników, aby nie trafić na minę. Bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze. 

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej