wino

Wino dla smakoszy: Poznaj wyjątkowe smaki i winiarskie tajemnice

przez Dawid Lipiec

Wino to nie tylko alkohol, ale przede wszystkim tradycja. Winorośle uprawiane są od setek lat. Jest to trunek, który sprawdzi się w czasie uroczystego obiadu, romantycznej kolacji czy szalonego wieczoru z przyjaciółmi. O czym trzeba wiedzieć, by wybrać dobre wino? 

Wina z lokalnych winnic: Polska, Włochy, Francja

Wiele osób jest przekonanych, że wino w Polsce uprawiane jest od niedawna. Nic bardziej błędnego! Tradycja polskich winnic sięga średniowiecza.

Polskie wina powstają w winnicach małopolskich, dolnośląskich, opolskich czy podkarpackich. Najczęściej spotykane są odmiany szlachetne jak pinot blanc, pinot noir, chardonnay czy riesling. Polskie wina często jednak są hybrydowe. Najbardziej znane połączenia to muszkat odeski, regent, jutrzenka czy hibernal.

Największym producentem win są Włosi. Włoskie wina to 54,8 ml hl. Najbardziej znany region uprawy winorośli to Piemont. Powstające tu wina są mocne i cierpkie.

WinnicaLidla WinnicaLidla

Francuskie wina to w większości czerwone trunki z takich szczepów jak grenache, cabernet sauvignon, merlot, cabernet franc czy pinot noir.

Ekskluzywne winnice dla koneserów: Poszukiwanie wyjątkowych win

Wybór win jest ogromny. Nie znaczy to, że każde wino jest tak samo wartościowe. Jak wybrać wino, które zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienie?

Pierwszym krokiem do wyboru dobrego wina jest dokładne przeczytanie etykiety. Wybierając włoskie, francuskie czy polskie wina trzeba wiedzieć, z jakiej odmiany powstały. Ważny jest również region pochodzenia oraz czas dojrzewania. Kolejnym krokiem jest rozpoznanie koloru, budowy i aromatu wina.

Dobre białe wino będzie miało złocisty, żywy i intensywny kolor. Wino czerwone w jasnym odcieniu będzie młodsze od tego, które jest ciemniejsze.

Wina lekkie będą miały nie więcej niż 10,5% alkoholu. Polskie, francuskie i włoskie wina, które mają więcej niż 16-18% alkoholu są ciężkie, a wina o 12% ilości alkoholu są uważane za pośrednie.

Ważnym elementem oceny wina jest jego zapach. Należy pamiętać, że wąchamy wina utleniające się w pewnej odległości od nosa. Ocena zapachu win jest bardzo indywidualna i wymaga już dużej wprawy.

Wina naturalne i organiczne: Nowe trendy dla świadomych smakoszy

Wybór wina najczęściej rozpoczynamy od zdecydowania, czy chcemy czerwone czy białe. Następnym krokiem jest zagłębienie się w to, co znajduje się na etykiecie.

Często można spotkać się z terminem „wino naturalne”. Co to tak naprawdę znaczy?

Polskie wina naturalne zakładają jak najmniejszą interwencję w uprawę. Dotyczy to zarówno uprawy winorośli, jak i późniejszego procesu produkcji. Winogrona zbierane są ręcznie. W czasie produkcji nie dodaje się żadnych substancji sztucznych, związków siarki i kwasów. Ważne jest również zminimalizowanie ilości dodawanego cukru. W procesie fermentacji używane są dzikie drożdże. Również temperatura nie jest kontrolowana w procesie wytwarzania wina.

Wina organiczne również powstają w winnicach, gdzie wyklucza się użycie środków ochrony roślin oraz nawozów. Ogród traktowany jest jako część ekosystemu, dlatego winiarze pamiętają, by między winoroślami sadzić oryginalne rośliny dla danego regionu oraz stosować nisze dla zwierząt. Dbając o ziemię stosują płodozmian, ściółkowanie czy naturalne opryski ziołowe i nawozy.

Kultura wina na przestrzeni wieków: Smaki i tradycje

Wino w kulturze jest od czasów starożytnych. Jednak jego produkcja zmieniała się na przestrzeni wieków.

Najprościej można powiedzieć, że wino jest efektem fermentacji soku z winorośli przy pomocy drożdży. Warto jednak pamiętać, że polskie wina miały w swej historii epizod, gdy były wykonywane z gruszek, śliwek, porzeczek, jabłek czy głogu. Na szczęście te czasy już dawno poszły w zapomnienie, a dziś polskie winnice mogą poszczycić się dobrymi wyrobami, które z roku na rok są coraz bardziej cenione.

Najpopularniejsze włoskie wino to chianti, które powstaje na bazie winorośli sangiovese pochodzącej z Toskanii, a obecnie uprawianej w całym kraju. Jest to wino, które rozlewane jest do charakterystycznych, pękatych butelek z kogutem.

Winiarskie legendy: Odkryj historię znakomitych winiarzy

Poznając polskie, bułgarskie, włoskie i francuskie wina nie można zapomnieć o ich twórcach, którzy włożyli wiele pracy i serca w zrobienie trunków, które zachwycają podniebienia smakoszy na całym świecie.

Jednym z najbardziej znanych winiarzy jest Alvaro Palacios, który pochodzi ze słynnej rodziny o długich winiarskich tradycjach. Warto jednak wspomnieć, że nie poszedł on utartą drogą, lecz – wraz z innymi młodymi winiarzami – stworzył kooperatywę w Prioracie.

Jair Agopian to człowiek, którego życie mocno doświadczyło jednak znalazł w sobie na tyle siły, by stworzyć rozpoznawalną markę wina. Dziś ma winiarnię Casta Rubra – Czerwona Twierdza. To właśnie dzięki niemu bułgarskie wina zyskały rozgłos na świecie.

Olivier Bourdet-Pees pochodzi z rodziny winiarzy spółdzielców. Mimo iż od dziecka widział jak powstaje wino zdobywał wiedzę również w innych krajach. Brał udział w projekcie w Urugwaju. Dziś jest dyrektorem technicznym w Plaimont Producteurs.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej