winnica

Enoturystyka – co warto wiedzieć?

przez Dawid Lipiec

Dawno już minęły w Polsce czasy, gdy alkohol traktowany był jako sposób do osiągnięcia jedynie stanu nietrzeźwości. Dziś wiele osób lubi pić dobre, wysokiej jakości trunku dla samej przyjemności smaku i ich aromatu. Ma to swoje odzwierciedlenie w zyskującej coraz większą popularność turystyce winnej. Enoturystyka, bo o niej właśnie mowa, z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Na czym dokładnie polega takie podróżowanie, a także gdzie konkretnie warto pojechać i co zobaczyć? Wszystko, co powinno się wiedzieć o enoturystyce.

Co to jest enoturystyka?

Czym zatem jest enoturystyka i na czym polega? Krótko mówiąc, jest to po prostu podróżowanie do winnic. Celem takich podróży jest degustowanie lokalnych win, zobaczenie na własne oczy winorośli, a także przekonanie się, jak powstają dane gatunki win.

Powyższe wyjaśnienie, choć trafne, jest jednak dość skąpe, ponieważ prawdziwa istota enoturystyki jest znacznie szersza. Celem takich wizyt jest bowiem poznanie również lokalnej kultury, obyczajów, a przede wszystkim kuchni. Co więcej, podróżom tego rodzaju często towarzyszy zwiedzanie okolicznych zabytków, podziwianie przyrody czy też tradycji okolicznych mieszkańców. Choć wino jest centralnym punktem każdej podróży, obok niego istnieje szereg najróżniejszych atrakcji.

Jak powstała enoturystyka?

Skoro już wiadomo, czym jest enoturystyka, warto się teraz dowiedzieć, kiedy dokładnie taka dziedzina powstała. Co sprawiło, że miłośnicy picia wina wyszli ze swoich domów w poszukiwaniu miejsc, gdzie ich ulubione trunki powstają?

Jak się okazuje, enoturystyka nie jest nowoczesnym wynalazkiem. Jak wynika z prowadzonych badań archeologicznych, już w czasach starożytnych popularne było wędrowanie do najpopularniejszych winnic. Nowoczesna odmiana enoturystyki w postaci, którą znamy do dziś, zapoczątkowana została w XIX wieku. Niezwykle dynamiczny rozwój kolei, a także klasy średniej w społeczeństwach spowodował, że możliwe stały się daleki wyprawy szlakami win. Moda ta przybrała znacznie na sile w latach 20 XX wieku, a latach 70 stała się naprawdę popularna. Po zmianach transformacyjnych w latach 90 enoturystyka dotarła także do Europy Wschodniej, co spowodowało rozkwit tej formy turystyki w takich krajach jak Rumunia, Mołdawia czy też Czechy.

Zobacz także:  Musujące wino bezalkoholowe Prosecco Mionetto - Bogata Oferta win 0 % na Prezent

Gdzie warto pojechać?

Z jakiego powodu warto zainteresować się takimi wycieczkami? Przede wszystkim można dzięki nim zobaczyć, gdzie i w jaki sposób powstają ulubione gatunki win. Co więcej, możliwe jest poznanie nowych win, a także kupienie ich w znacznie atrakcyjniejszych cenach niż w sklepach. Oczywiście enoturystyka wiąże się również z możliwością doświadczenia szczególnej atmosfery winnic, miło spędzić czas, poznając kuchnie i okoliczne tradycje.

Jak więc widać korzyści enoturystyki są naprawdę ogromne. Gdzie jednak warto udać się na taką wycieczkę? W pierwszej kolejności warto zainteresować się rodzimymi winnicami. Co prawda nie mają one tak długiej tradycji, jak np. francuskie, lecz mimo wszystko na Podkarpaciu i w Małopolsce znaleźć można wiele fantastycznych lokalizacji.

Gdzie natomiast warto pojechać za granice? Nie da się ukryć, że najatrakcyjniejszym kierunkiem dla miłośników wina są Włochy. Tamtejsze winnice to nie tylko fantastyczne wina, lecz przede wszystkim piękne krajobrazy, ciekawa kultura i ogromne ilości zabytków. Szczególnie poleca się Toskanię, Umbrię, a także Sycylię. Na europejskiej mapie warto zwrócić uwagę także na Hiszpanie, a w szczególności na Katalonię i Andaluzję, czyli regiony słynące z fantastycznego wina.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej