Dobrej jakości winem warto się delektować, aby móc wyczuć wszystkie jego walory smakowe, mniej lub bardziej unikalny bukiet. Jest to wspaniały trunek na wyrafinowaną imprezę, połączoną z degustacją. Warto wiedzieć, jak umiejętnie zaserwować różne jego gatunki zaproszonym gościom. Znaczenie ma nie tylko dobrej jakości wino, liczy się także zadbanie o właściwą oprawę.
Spis treści
Jak zorganizować udane degustacje win?
Zorganizowanie degustacji wina nie jest czymś skomplikowanym, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Najlepiej będzie podzielić ją na trzy podstawowe fazy, czyli na degustację wizualną, degustację węchową, degustację smakową. Im więcej zostanie zaangażowanych zmysłów, tym lepiej, czyli należy pamiętać o wzroku, powonieniu, podniebieniu. Wszystko zaczyna się od ocenienia wyglądu trunku, jego zabarwienia, klarowności i wielu innych elementów. Przed posmakowaniem wącha się wino w nieruchomym kieliszku, aby móc wyczuć lotne zapachy. Dla bardziej doświadczonych osób jest to wystarczający do stwierdzenia, czy dany trunek jest dobry. Dopiero na koniec można przystąpić do degustacji smakowej, co bardziej polega na przeżuwaniu płynu niż piciu go. Można stwierdzić, czy jest kwaśny, słodki, słony lub gorzki, w jakim stopniu.
Cztery kroki do profesjonalnej degustacji wina
Pierwszym krokiem jest odpowiednie oznaczenie i stworzenie ciekawej kompozycji na stoliku, na którym znajdują się alkohole wraz ze starterami. Świetnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie żywych kwiatów i winogron, aby jak najlepiej oddać klimat winnic, co sprawdza się rewelacyjnie podczas degustacji. Mile widziane są zielone liście, trawy, polne kwiaty, drewniane elementy. Drugim krokiem jest stworzeniem ekspozycji na butelki z winem, co prezentuje się bardzo efektownie.
Następną kwestią będzie zadbanie o odpowiednie kieliszki do wina, obowiązkowo na nóżkach. Degustatorzy doskonale wiedzą, jak ważne jest to, w jakim naczyniu podaje się alkohol. Wpływa na jego walory smakowe, więc wybór nie może być przypadkowy. Kieliszki do białego wina mają węższe otwory w górnej części, trzeba też pamiętać o podaniu trunków po wcześniejszym schłodzeniu. Nie można również zapomnieć o wyznaczeniu miejsc na odpady, bo podczas degustacji nie brakuje pustych butelek i korków.
Odkryj różnice między głównymi gatunkami win
Gatunków win jest wiele, ale w przypadku degustacji warto skupić się przede wszystkim na podstawowych wariantach. Można przykładowo zdecydować się na poszczególne rodzaje trunków ze względu na szczep winorośli. Warto też wiedzieć, co podaje się w konkretnej kolejności, czyli najpierw wino białe, potem różowe, następnie czerwone. Istotne jest także, aby na początku zaserwować trunek lekki, dopiero potem przyjść do cięższych.
Najpierw rozpoczyna się degustacja win najmłodszych, potem podaje się trunki starsze rocznikowo. Wina wytrawne są degustowane w pierwszej kolejności, następnie przechodzi się do słodkich. Podsumowując, podczas degustacji warto podać następujące rodzaje wina: białe, czerwone, różowy, deserowe i musujące. Poszczególne gatunki różnią się pod wieloma względami, czyli przede wszystkim smakiem, kolorem i konsystencją.
Winiarskie terminy, których musisz się nauczyć
Osoby zainteresowane tematyką winiarską doskonale wiedzą, że jest wiele terminów do zapamiętania. Ich poznanie ułatwia poruszanie się po świecie trunków. Niektóre pojęcia nie mają polskich odpowiedników, a ich nazwy brzmią dosyć enigmatycznie. Przykładem będzie baume, czyli australijska jednostka, która określa stężenie cukru w moszczu. Lista terminów winiarskich jest długa, dlatego trzeba poświęcić trochę czasu na przyswojenie wiedzy.
Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że podkładka nie odnosi się wyłącznie do przedmiotu, na którym się coś stawia. Termin ten oznacza część krzewu winorośli przeznaczonej do zaszczepienia części owocującej. W słowniku pojęć do poznania znajdują się między innymi następujące terminy: antocyjany, apelacja, botrytis, brettanomyces, chateau, cru, cukier resztkowy i rezydualny, fermentacja, filtrowanie, klarowanie, maceracja, moszcz, odkwaszanie, polifenole, pumping over, sedymentacja, tanina, winifikacja i wiele więcej.
Wino dla każdego podniebienia: Przewodnik dla amatorów
Początkujący smakosze najczęściej zaczynają od win słodkich, chociaż nie należy wybierać tych z największą ilością cukru. Nie brakuje również trunków wytrawnych, które są łagodne, z wyczuwalną słodkością. Warto stawiać na wina zawierające aromaty owocowe, czekolady. Świetnie sprawdzają się trunki, które powstały z surowca pochodzącego z upraw znajdujących się w ciepłych regionach. Uniwersalne dla każdego podniebienia są między innymi następujące szczepy: Merlot, Cabernet Sauvignon, Gracjano.
Polecieć można również wina musujące z nutami owocowymi i kwiatowymi. Godne uwagi są także wina półwytrawne półsłodkie z późnego zbioru. Nie brakuje trunków, które smakują każdemu, o szerokiej gamie zapachów. Warto szukać najbardziej aromatycznych szczepów, można również pokusić się o alkohol z dodatkowymi zapachami, przykładowo z nutą wanilii lub kokosa. Od czegoś trzeba zacząć swoją przygodę z degustacją, a najprostsze rozwiązania sprawdzają się najlepiej.