dobre wino

Co warto wiedzieć na temat szampana?

przez Dawid Lipiec

Są takie trunki, które uwielbiane są na całym świecie i wybierane wtedy, gdy spotkaniom towarzyskim pragnie się nadać wyjątkowy charakter. Stanowią również najlepszy wybór podczas celebrowania ważnych chwil. Wśród alkoholi niekwestionowanym królem jest szampan, który towarzyszy ludziom w najpiękniejszych momentach ich życia. Czym jest szampan, z jakiego kraju się wywodzi, gdzie można go kupić i ile kosztuje? Poniżej kilka najważniejszych informacji dla osób zainteresowanych tym tematem.

Najważniejsze informacje na temat szampana

Chociaż mianem szampana często określa się różnego rodzaju wina musujące, bąbelkowe, tylko niektóre z nich rzeczywiście można nazwać w ten sposób. Są to bowiem wina białe wywodzące się z określonego regionu świata, a dokładnie z Francji. Szampan produkowany jest w Szampanii i tylko te trunki, które pochodzą właśnie stamtąd, można określać mianem szampana. Wszystkie inne wina białe musujące to tylko namiastka lub podróbka oryginalnego szampana. Oczywiście nie oznacza to, że nie będą one pyszne, jednak bez wątpienia określanie ich mianem szampana jest działaniem niepoprawnym. Warto wiedzieć o tym, że nazwa szampan jest zastrzeżona już od ponad 100 lat. Sama tradycja winiarska na terenach Szampanii ma jednak zdecydowanie dłuższą historię, tak naprawdę sięgającą jeszcze czasów Rzymian. To właśnie wtedy po raz pierwszy nasadzono tam te odmiany winorośli, które współcześnie służą do produkcji wyjątkowego trunku, jakim jest szampan.

Jak produkowany jest szampan?

Szampan to białe wino musujące, które nie jest sztucznie nasycone dwutlenkiem węgla. Bąbelki, za które odpowiada ten gaz, to zatem zupełnie naturalny efekt procesu fermentacji, podczas którego dochodzi do uwolnienia się właśnie dwutlenku węgla. Aby doszło do takiego procesu, winogrona muszą być obrabiane w odpowiedni sposób, a następnie cały macerat musi być przechowywany w prawidłowych warunkach, w których liczy się nie tylko temperatura, ale również wilgotność powietrza. Istotny jest również sam proces butelkowania, który musi przebiegać w określonych warunkach, tak by zachować nie tylko smak i aromat wina, ale również jego bąbelki.

Gdzie można kupić szampan?

Szampan można kupić na całym świecie, nie ma z tym najmniejszych problemów. Wartość zwrócić uwagę, że na terenie Szampanii funkcjonuje bardzo wielu różnych renomowanych producentów, którzy produkują szampan pod różnymi apelacjami. Wśród win znajdują się zarówno wyjątkowe egzemplarze, które kosztują czasami nawet kilka tysięcy złotych, jak również szampany tańsze, bardziej dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba. Oczywiście wspaniałym pomysłem jest przywiezienie sobie butelki wina z podróży do Francji. W regionie Szampanii można odwiedzać lokalnych producentów i tam decydować się na produkowane przez nich wina lub sięgać po dobrze znane na całym świecie marki, które kojarzą się z luksusem, świetną zabawą i celebracją życia. Dobrej jakościowo szampan kupimy już za około 200-300 zł, jednak warto wspomnieć o tym, że tego typu trunki czasami kosztują nawet kilka tysięcy złotych.

WinnicaLidla WinnicaLidla

Jak pić szampana?

Jak pije się szampana? Potrzebne są do niego wysokie i smukłe kieliszki, potocznie nazywane szampankami. Sporo osób serwuje również trunek w kieliszkach płaskich i szerokich. Wtedy trzeba jednak pić go odrobinę szybciej, tak by nie uleciał cały gaz. Wino należy pić mocno schłodzone, nie dopuścić do tego, by nadmiernie się ogrzało. Wtedy traci cały swój urok, staje się po prostu zwykłym białym winem, a przecież nie o to chodzi w piciu szampana.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej