pinot

Wino Pinot Grigio – co warto o nim wiedzieć?

przez Dawid Lipiec

Odmiana wina Pinot Grigio pochodzi z Włoch z okolic Alzacji. Dobrze jest także dodać, że ta odmiana wina jest bardzo popularna i wyróżnia się smakiem, który jest lekko orzeźwiający i jednocześnie wytrawny. Warto zatem się dowiedzieć, do jakich dań można go podawać i gdzie warto go kupić.

Pinot Grigio – co to za wino?

Dobrze jest dodać, że szczep do tego wina uprawiany jest we Francji, Włoszech i Austrii czy też Węgrzech. Kolor skórki owoców tego szczepu jest szaro-różowy. Dlatego też można spotkać odmianę winę różowego, choć najczęściej jest dostępne wino białe. Należy też zaznaczyć, że wino Pinot Grigio smakuje inaczej, w zależności od tego, w jakim miejscu świata zostało wyprodukowane, gdyż zależy to przede wszystkim od receptury i warunków klimatycznych, jakie winogrono miało w trakcie uprawy.

Do jakich dań należy podawać wino Pinot Grigio?

Wino to świetnie pasuje do:

– owoców morza,
– krewetek,
– grillowanych potraw,
– kalmarów,
– sałatek,
– pizzy,
– risotto,
– białych mięs,
– serów,
– makaronów.

WinnicaLidla WinnicaLidla

Dobrze jest też dodać, że tego rodzaju wino świetnie pasuje także do różnych deserów. Co więcej, to fantastycznie będzie również pasować to wino do kuchni tajskiej i chińskiej, czy też japońskiej. Bez problemu można także zaserwować je do tatara lub cielęciny.

Jak smakuje to wino?

Podczas degustacji wina można wyczuć kwiatowe nuty czy też owocowe aromaty jabłek i cytrusów. W winie tym można wyczuć delikatne korzenne aromaty, jak i miodowe oraz migdałowe nuty. Dzięki temu to wino jest tak niepowtarzalne i rozpowszechniło się po całej Europie.

Gdzie można kupić wino tej odmiany?

Tego rodzaju wino jest obecnie dostępnie nie tylko w winnicy, ale także w różnych sklepach, które mają możliwość sprzedawania alkoholi. Dobrze jest też wspomnieć, że wino Pinot Grigio jest dostępne w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, takich jak Lidl. Jest ono oferowane w świetnej cenie, gdyż można je dostać za około dwadzieścia złotych, w zależności od wariantu, jaki się wybierze. Wino to jest wlewane do gustownych butelek, które są o pojemności 750 mililitrów.

Czy wino to można podać także na śniadanie?

Wszystko zależy od tego, jaki jest przygotowany posiłek na poranną ucztę. Można nalać szklankę wina do śniadania dla pobudzenia organizmu lub też do degustacji. Warto pamiętać, że to wino może być znakomitym dodatkiem, gdy na przykład zaserwuje się na śniadanie deskę serów i wędlin. Co ważne, to wino powinny pić tylko osoby dorosłe, które nie mają żadnych przeciwwskazań, gdyż zawiera ono w sobie składniki, które mogą zaszkodzić młodym osobom.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym winie?

Wino Pinot Grigio ma zawarte w sobie aż dwanaście procent alkoholu, dlatego też w skali do pięciu zajmuje ono drugie miejsce pod względem intensywności. Przeważnie też na etykiecie każdej butelki jest podany rocznik produkcji. Między innymi w sklepie Lidl wino to jest z 2020 roku i pochodzi z Włoch z miejscowości Veneto. Należy jednak pamiętać, że każda butelka może być napełniana w innym czasie, zwłaszcza gdy kupuje się wino w różnych miejscach, dlatego dobrze jest sprawdzać roczniki, gdy ma to ogromne znaczenie do smaku wina. Ważną informacją jest także to, by wino przed otwarciem przechowywać w temperaturze pokojowej. Otwarte wino dobrze jest schłodzić w lodówce. Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, czy wino jest korkowe, czy otwierane na zakrętkę. Gdy wyjmie się korek, to dobrze jest wypić wino w szybkim czasie, gdyż może ono wówczas dość szybko wywietrzeć bez odpowiedniego zamknięcia. Natomiast zakrętki są na tyle praktyczne, że można ich używać kilkanaście razy i dzięki temu wino może swobodnie być przechowywane w lodówce również po otwarciu.

Czy wino Pinot Grigio nadaje się jako prezent?

Dobrze jest wspomnieć, że tego rodzaju wino jest świetnym i praktycznym podarunkiem, zwłaszcza dla koneserów wytrawnego wina. Warto także dodać, że wino to jest dostępne w eleganckiej butelce, przez co nie ma problemu, by podarować je bez zbędnych torebek na upominki. Wino im starsze, tym lepsze, dlatego dobrze jest na prezent podarować takie wino, które ma przynajmniej dwa lata, dzięki czemu smak będzie intensywniejszy.

Wino to jest niezastąpionym elementem różnych uroczystości rodzinnych, gdyż świetnie pasuje do potraw. Co ważne, to znakomicie wino to pasuje też do letnich upalnych wieczorów, gdyż fantastycznie orzeźwia. Dobrze pamiętać, by wino podawać w odpowiednich kieliszkach, przez co będzie się można nim dłużej delektować i jednocześnie także nie zepsuje się wystrój zastawy.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej