tanie wina

Tanie wina z Lidla i Biedronki

przez Dawid Lipiec

Nie da się ukryć, że kultura picia alkoholu w Polsce z roku na rok rośnie. Obecnie na polskich stołach nie pojawia się tylko zwykła wódka lub piwo, lecz przede wszystkim bardzo dobre wina, które są skrupulatnie i z rozwagą wybierane. Jednocześnie na uwadze należy mieć to, że w dalszym ciągu jesteśmy społeczeństwem stosunkowo skromnym pod względem zarobków, toteż wiele osób zwraca uwagę na cenę wina. Na szczęście w ofercie dwóch najpopularniejszych w Polsce dyskontów znaleźć można ogromny wybór naprawdę dobrych jakościowo win. Top 10 win do 30 zł — po co warto sięgnąć? 

Jak wybrać dobre wino?

Jak w prosty sposób można rozpoznać, czy dane wino będzie miało dobry smak i warto po nie sięgnąć? Jak się okazuje, istnieje dość prosta metoda, aby ocenić jakość danego wina jeszcze przed jego otwarciem. 

Rzecz jasna wiele w zakresie docenienia danego wina zależy od tego, jaki ma się gust — jednym smakować będą bardziej wina wytrawne, a innym słodkie. Warto więc już na samym początku określić czego dokładnie się szuka. Bez względu jednak na typ wina kluczową informacją dla każdego powinno być miejsce jego butelkowania. Chodzi oczywiście o to, gdzie zostało ono wlane do butelki i zamknięte. Jeśli stało się to w kraju, z którego wino pochodzi, można właściwie w ciemno je zakupić. Będzie bowiem charakteryzowało się naprawdę doskonałym pełnym smakiem i bogactwem aromatu. Wina, które butelkowane są już na miejscu, czyli przejeżdżają w dużych zbiorczych opakowaniach, na ogół cechują się nieco gorszym smakiem i lepiej po nie nie sięgać. 

Czy cena ma znaczenie dla jakości wina?

Kolejną bardzo ważną sprawą, o której trzeba nieco więcej się dowiedzieć, jest cena wina. Wielu osobom wydaje się, że tanie wino z góry skazane jest na porażkę, jeśli chodzi o starcie smakowe z droższymi trunkami. Czy tak jest naprawdę?

WinnicaLidla WinnicaLidla

Jak już wcześniej zostało to wspomniane, wiele tu zależy tak naprawdę od gustu danej osoby. Przyjmuje się jednak, że cena nie zawsze ma największe znaczenie. Liczy się szczep danej winorośli, kraj pochodzenia, a także oczywiście miejsce butelkownia. Jeśli zwróci się podczas zakupu uwagę na te kilka elementów składowych, bez trudu można zakupić wino do 30 złotych, które zachwyci smakiem nawet najbardziej wyrafinowanego smakosza. 

Najlepsze wina do 30 zł z Biedronki i Lidla 

Skoro wiemy już, że za stosunkowo niewielkie pieniądze można zakupić naprawdę rewelacyjne wina, a także jak w najprostszy sposób można je odnaleźć na sklepowej półce, trzeba się teraz dowiedzieć, które konkretnie produkty są warte polecenia. 

Cono Sur Bicicleta Chardonnay

Nie da się ukryć, że jednym z częściej polecanych win jest Cono Sur Bicicleta Chardonnay. To pochodzące w Chile białe wytrawne wino charakteryzuje się tropikalnym aromatem, w którym każdy bez trudu odnajdzie cytrusową nutkę, która przełamywana jest kwiatowym aromatem.

Tanie wina
Cono Sur Bicicleta Chardonnay

Hans Greyl Sauvignon Blanc

Ktoś, to ceni sobie białe wytrawne wina powinien również sięgnąć po Hans Greyl Sauvignon Blanc. Jest to pozycja bardzo znana wśród miłośników wina z powodu swojego niezwykłego aromatu. Pochodzący z Nowej Zelandii trunek zachwyca słodyczą mango i marakui, a następnie orzeźwia posmakiem limonki. 

Hans Greyl Sauvignon Blanc

Greyrock Hawke’s Bay Sauvignon Blanc

Pozostając w Nowej Zelandii, warto zwrócić uwagę jeszcze na jedno pochodzące z tego kraju wino, czyli na Greyrock Hawke’s Bay Sauvignon Blanc. Docenione zostało ono za swoją złożoną kompozycję smakową, która najpierw dostarcza pijącemu ogromną dawkę słodkości, a następnie złagodzi ją kwaskowością i delikatnym posmakiem pikantności. 

Tanie wina
Greyrock Hawke’s Bay Sauvignon Blanc

Vinho Verde Branco

Chcąc zakupić dobre wino, nie trzeba oczywiście sięgać po produkty z tak dalekich krajów. Również europejscy producenci mają wiele do zaoferowania czego doskonałym przykładem może być pochodzące z Portugalii Vinho Verde Branco. Jest to odmiana wprost stworzona do przesiadywania w upalny dzień przy grillu, ponieważ ma silne działanie orzeźwiające. 

tanie wina
Vinho Verde Branco

Granbeau Colombard-Chardonnay Grande Reserve

Inną ciekawą europejską propozycją jest Granbeau Colombard-Chardonnay Grande Reserve. Jest to wino produkowane we Francji, które charakteryzuje się naprawdę niską ceną, ponieważ często zakupić je można nawet za 15 złotych. Czym charakteryzuje się jego smak? Jest to wino mocno owocowe, które na samym początku daje silny aromat brzoskwiniowo-morelowy, aby już po chwili przejść w nutkę bardziej egzotyczną. 

Granbeau Colombard-Chardonnay Grande Reserve

Grüner Veltliner Reserve

Bardzo dużym uznaniem wśród klientów cieszy się Grüner Veltliner Reserve. Wino to pochodzi z Austrii i cechuje się zaskakującą świeżością smaku oraz gruszkowym posmakiem. 

Grüner Veltliner Reserve

Tokaji Bistro Furmint

Przeglądając ofertę Lidla z całą pewnością warto zwrócić uwagę na Tokaji Bistro Furmint. Jest to trunek cechujący się ogromną świeżością i delikatnym posmakiem masła i migdałów. Bardziej zaprawieni miłośnicy wina z całą pewnością docenią także jego ziemisty i warzywny aromat. 

tanie wina
Tokaji Bistro Furmint

Vallis Quietus

Jeśli ktoś gustuje w winach kwiatowych, powinien spróbować Vallis Quietus. Jest to wino francuskie, które wprost rewelacyjnie pasuje do zimowej pory. Jego cechą charakterystyczną jest lekko perfumowy aromat, a także wyraźna obecność jaśminu oraz kwiatu pomarańczy. 

tanie wina
Vallis Quietus

Cabernet Sauvignon Reserva Privada

Na sam koniec warto sobie jeszcze powiedzieć nieco o Cabernet Sauvignon Reserva Privada. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy szczep winogron, który cieszy się bardzo ogromnym uznaniem. To konkretne wino pochodzi z Chile i zachwyci każdego miłośnika tego typu trunków bardzo dojrzałym, owocowym smakiem z lekką nutką kwasowości. 

Tanie wina
Cabernet Sauvignon Reserva Privada

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej