wino na prezent

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu dobrego wina?

przez Dawid Lipiec

Podczas zakupu dobrego wina warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Dobrze dowiedzieć się nieco więcej na ich temat oraz zapoznać się z najważniejszymi parametrami win.

Odmiana winogron

Wśród najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu wina, można wskazać odmianę winogron. Wino jest doskonałym dodatkiem do spożywania posiłków, jednak nie każdy jego rodzaju sprawdzi się przy każdym posiłku. Do dań obiadowych najlepiej wybierać wina pełne, które są dość silne, ale przyjemne w smaku. Dzięki nim zostanie wzmocniony smak posiłku. Do posiłków polecane są między innymi takie wina jak Cabernet Sauvignon lub Merlot.

Kolor wina

Kolejną kwestią, którą powinno się sprawdzić przy zakupie dobrego wina, jest jego kolor. Dobre wino czerwone powinno utrzymywać odcienie czerwieni, jaśniejsze w młodszym winie oraz ciemniejsze w starszym. Wybór wina o zbyt ciemnym kolorze nie jest zalecany. Natomiast wina białe powinny charakteryzować się żywym oraz intensywnym kolorem o złocistym zabarwieniu. Jednak kolor wina w dużej mierze może być zależny także od wykorzystanej odmiany winogron.

Zawartość alkoholu

Podczas wyboru wina powinna się sprawdzić także zawartość alkoholu, która się w nim znajduje. W winach lekkich zawartość alkoholu nie powinna przekraczać 10,5%. Wina o średniej mocy zawierają zazwyczaj około 12,5% alkoholu. Natomiast wyższa zawartość alkoholu znajduje się w winach mocnych. Im gęstsze wino, tym będzie miało wyższą zawartość alkoholu. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na fakt, iż w winach słodkich znajduje się więcej alkoholu niż w produktach wytrawnych.

WinnicaLidla WinnicaLidla

Zapach wina

Wybierając dobre wino na prezent warto zwrócić uwagę także na jego zapach. Zapach jest jedną z najważniejszych cech, jakie powinno mieć dobre wino. Odczuwanie zapachu wina w dużej mierze jest kwestią indywidualną i zależną od własnych preferencji i gustu. Jednak zapach wybieranego wina powinien być przyjemny oraz orzeźwiający. Można w nim wyczuć zróżnicowane nuty zapachowe, które są zależne w dużej mierze od wybranego rodzaju tego trunku.

Smak wina

Wśród najważniejszych aspektów związanych z wyborem dobrego wina nie można zapomnieć o smaku tego wyjątkowego trunku. Na etykietach win bardzo często można znaleźć informacje na temat smaku produktów. W sprzedaży można znaleźć wina o aromatach korzennych, owocowych, a także mineralnych. Wino o wysokich parametrach jakościowych powinno mieć przede wszystkim zrównoważony smak, dzięki czemu poszczególny składnik nie będzie się wyróżniał na tle pozostałych.

Gdzie kupić?

Wiele osób zastanawia się, gdzie można zakupić dobre wino na prezent. Możliwości wyboru jest bardzo wiele, ponieważ w obecnych czasach wina są sprzedawane w wielu miejscach. Wśród nich można wskazać między innymi profesjonalne winiarnie, w których na pewno uda się zakupić dobrej jakości wino. Jednak produkty o wysokich parametrach jakościowych można również znaleźć w ogólnodostępnych sklepach, takich jak na przykład Biedronka lub Lidl. Na pewno uda się wybrać w nich coś odpowiedniego.

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej