wino a ser

Wino i sztuka kulinarnej harmonii: Najlepsze połączenia smakowe

przez Dawid Lipiec

Chcąc przygotować ucztę dla zmysłów, nie wystarczy wybrać idealne wino. Należy je połączyć z potrawą, która podkreśli jego charakter. Jak komponować sery, mięsa i desery, by zbudować niezapomniane połączenia? 

Wino a ser: idealne kombinacje i harmonia smaków 

Wino do posiłku jest uzupełnieniem, które podkreśla charakter potrawy. Jednak źle dobrane może zepsuć jej smak. O czym trzeba pamiętać, szukając wina do serów? 

Połączenia smakowe powinny być harmonijne. Wino i ser powinny być dobrane tak, by nie przytłaczały się wzajemnie. Warto stosować zasadę, która mówi, że do lekkiego sera wybieramy delikatne wino. Ser, który jest bardziej ostry i konkretny będzie wymagał wina, które również będzie miało intensywny bukiet. Dzięki tej zasadzie smak żadnej z potraw nie zostanie zakłócony, a wprost przeciwnie – zostanie podkreślony. 

Ser gorgonzola będzie dobrze smakował zarówno z winem czerwonym, jak i białym. Do białych serów takich jak camembert, ser kozi czy brie świetnie będzie pasowało białe wino. 

Jedna z zasad łączenia serów i win mówi, że świetnie pasują do siebie te, które pochodzą z tego samego regionu. Wiele regionów zarówno we Francji, jak i we Włoszech produkuje zarówno sery, jak i wina. Te połączenia smakowe zawsze będą współgrały. 

Wino i mięso: odkryj najlepsze pary smakowe

Wino jest również wspaniałym dodatkiem do potraw z mięsem w roli głównej. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach. 

Do potraw z kurczakiem lub indykiem można wybrać wino wytrawne lub półwytrawne. Oczywiście białe. Trzeba jednak pamiętać, że potrawy, w których znajdują się aromatyczne dodatki, taki jak grzyby czy sery, będą lepiej smakowały z półwytrawnym winem czerwonym. 

Potrawy z kaczki oraz gęsi tworzą wyśmienite połączenia smakowe z winami wytrawnymi. Decydując się na przełamanie smaku mięsa słodkimi dodatkami, takimi jak pomarańcze należy również zmienić wino. Można pokusić się o wino słodkie lub półsłodkie. 

Zasada doboru win do mięs jest taka, że lekkie potrawy komponujemy z lekkim winem. Czerwone mięsa grillowane czy pieczone łączymy z wyrazistym winem. Mięsa wołowe, wieprzowe i dziczyzna będą współgrały z winem wytrawnym. Trzeba jednak pamiętać, że wino nie może przytłaczać potrawy. 

Smakowe tańce: wino i owoce morza w idealnej symbiozie

Owoce morza to nie tylko bardzo smaczne, ale również i zdrowe potrawy. Warto jednak zadbać, by podkreślić ich smak odpowiednio dobraną butelką wina. 

Owoce morza świetnie komponują się z delikatnymi winami musującymi. Musujące, białe wino podkreśli smak grillowanych krewetek. Jeśli mamy na kolację małże w zestawie z makaronem, dużo korzystniejszym wyborem będzie cięższe wino. 

Warto pamiętać, że owoce morza tworzą najciekawsze połączenia smakowe z białymi trunkami. Jeżeli jednak potrzebujemy wina już w procesie przyrządzania frutti di mare, lepiej sprawdzi się półwytrawne wino czerwone

Desery i wino: słodkie inspiracje dla podniebienia

Wino jest wspaniałym dodatkiem nie tylko do dań głównych. Świetnie sprawdzi się również w trakcie romantycznej kolacji, na której królują desery i słodkości. 

Pierwsza, i najważniejsza zasada doboru wina do deserów mówi, że nie należy pić tego samego wina co do potrawy głównej. Do dań obiadowych bardzo często wybierane są wina wytrawne i półwytrawne. Do słodkich dań takie połączenie nie sprawdzi się. 

Kolejnym ważnym wyznacznikiem wyboru wina do deseru jest zasada, która zaleca, by wino było przynajmniej tak samo słodkie jak nasz deser. Wino wytrawne w połączeniu ze słodkościami stanie się cierpkie. 

Kolejna wskazówką jest kolor wina. Deser i wino powinny być tej samej barwy. Wina białe, które przeważnie są delikatniejsze, będą idealnie komponować się z deserami na bazie owoców, bitej śmietany czy białej czekolady. Ciekawe będzie również połączenie z sernikami, kremami czy lodami. 

Połączenia smakowe czerwonego wina i deserów będą również zachwycające, gdy na naszym talerzu będzie tiramisu, krem z wiśni czy tort czekoladowy. 

Wino a kuchnia śródziemnomorska: podróże smakowe po regionie

Wino odgrywa dużą rolę w kuchni śródziemnomorskiej. Nie można o tym zapomnieć, gdyż to właśnie odpowiednio dobrany trunek podkreśli głębię potrawy. 

Krewetki z czosnkiem to jedna z najprostszych i najszybszych do przygotowania potraw. Jednocześnie jedna z najciekawszych smakowo. Wystarczy obrać z pancerzyków krewetki, podsmażyć na patelni, na której wcześniej został delikatnie podsmażony czosnek. Potrawę należy delikatnie posolić i posypać papryką. Do tej potrawy koniecznie należy dobrać białe wino wytrawne. 

Jest to potrawa, która można przyrządzić, gdy wpadną do nas niespodziewani goście. 

Bakłażan to warzywo, które jest nie tylko pyszne, ale również niskokaloryczne. Świetnie smakuje po upieczeniu w piekarniku. Wystarczy natrzeć go oliwą, posypać oregano, tymiankiem oraz czosnkiem. Po kilkuminutowym podpieczeniu w piekarniku wyjmujemy blachę. Na bakłażana nakładamy koncentrat, plaster salami oraz ulubiony ser. Taką zapiekankę wkładamy do piekarnika na kilka minut. To wystarczający czas niezbędny do roztopienia sera. 

Ta potrawa również będzie wspaniale komponowała się z białym winem. 

Zobacz też inne artykuły

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Akceptuj Dowiedz się więcej