Dostęp do tej witryny mogą mieć tylko pełnoletnie osoby.
Czy masz ukończone 18 lat?

Gdzie kupować wino?

 

To częste pytanie, które sobie zadajemy gdy chcemy kupić butelkę dobrego trunku. Z przyjemnością zdradzę Państwu pięć takich możliwości.
 

Po pierwsze, w supermarketach, tu jest często najbliżej i najłatwiej aby rozpocząć swoją przygodę z winem. Zazwyczaj jest to obszar zainteresowań debiutantów, którzy chcą spróbować i dowiedzieć się o co w winie chodzi i dlaczego warto je pić. Przyciąga ich niska cena za wino oraz anonimowość zakupów czyli brak stresu obecnego przy wyborze. Kupują na chybił trafił i już. Później jest problem. Tu widzę pierwszy minus takich zakupów w naszych supermarketach - brakuje doradcy win (osób które mają specjalistyczną wiedzę i potrafią zarekomendować wino z własnej oferty), co oczywiście jest ze szkodą dla potencjalnego nabywcy. Niestety w supermarketach wina stoją na półkach i są podane zbyt intensywnemu oświetleniu, a temperatura otoczenia jest daleka od idealnej dla wina co oczywiście zaliczam za duży minus. Plusem jest ustawienie win ze względu na ich pochodzenie, więc łatwo sobie przypomnieć podstawy z zakresu geografii. Czasem spotykamy smakoszy zapuszczających się między półki w celu poszukiwania okazji zazwyczaj cenowej - nie polecam. Podsumowując można spróbować, lecz z dozą ostrożności.

Po drugie w sklepach specjalistycznych i tu są dwa rodzaje sklepów tzw sieciówki (gorzej) i autorskie (lepiej) ale obojętnie czy tak czy inaczej to z gruntu lepszy pomysł. Zazwyczaj w takich sklepach jest profesjonalista, pasjonat który wie o winach dużo więcej niż my i prawdopodobnie będzie chciał nam pomóc przy wyborze wina biorąc pod uwagę nasze preferencje, smak, okazję na którą będziemy chcieli kupić wino oraz możliwości finansowe. Wina w takich miejscach zazwyczaj są dobrze przechowywane, a co za tym idzie nie tracą swoich walorów smakowych. W takich sklepach zrobiono wstępną selekcję win, gdzie odrzucono wina słabe i tanie na rzecz win gatunkowych, o dobrej jakości.
Polecam wizytę w takim sklepie.

Po trzecie w specjalistycznych, internetowych sklepach winiarskich - to bardzo wygodny, szybki i co raz bardziej popularny sposób zakupów. Ofertę w takich sklepach mamy bardzo dużą, przemyślaną i ciekawie zaproponowaną, pod względem rocznika, kraju pochodzenia, szczepu winorośli, koloru lub innych ciekawych konfiguracji. Każdej butelce możemy się przyjrzeć z bliska, porównać z innymi. Zakupy w takim sklepie to sama przyjemność, możemy ze spokojem, w zaciszu własnego domu lub biura kupić ulubione wino.
Dzięki sprzedaży internetowej (wysyłkowej) możemy również zamówić wina, które są niedostępne w innych sklepach. Warto się dopytać przed złożeniem zamówienia, w jakich warunkach wino jest przechowywane, co ma niebagatelne znaczenie przy późniejszej degustacji. Zdecydowanie polecam taką formę zakupów.

Po czwarte chyba najprzyjemniejszy sposób zakupów. Bezpośrednio u producenta w winnicy. Przy okazji tzw "turystyki winnej", gdzie mamy możliwość dotknąć, spróbować, zobaczyć wino, miejsce uprawy oraz poznać ludzi tworzących jego smak. Poza bezapelacyjną, najlepszą nauką poznania wina, minusem jest tylko fakt, że mamy możliwość spróbować tylko wina od jednego producenta. Powinniśmy również zrezygnować, o ile możemy oprzeć się większym zakupom. Dlaczego ? Ponieważ najbardziej ulubione wino przestanie nam smakować jeżeli będzie go za dużo, a także trudno przewieźć we właściwy sposób większej ilości wina w bagażniku naszego samochodu. Latem wypchane między naszym bagażem może być przegrzane a zimą przechłodzone. Warto uważać, dlatego wino które miało nam przypominać o przepięknym regionie i cieszyć nas swoim smakiem może nas rozczarować. Mimo wszystko polecam ten sposób nabywania win, ale w ilościach pamiątkowych.

Po piąte w restauracjach, barach winnych, targach winiarskich, organizowanych degustacjach. To zawsze bardzo ciekawe przeżycie, zazwyczaj w gronie bliskich znajomych, przyjaciół w trakcie posiłku do którego dobrane są wina z jednej posiadłości i z jednego rejonu winiarskiego, lub z tego samego międzynarodowego szczepu winorośli, jednakże z różnych zakątków świata. Warto z takich degustacji korzystać, ponieważ jest to niepowtarzalna okazja spróbowania wielu win na kieliszki. Często takie degustacje organizowane są przez renomowane punkty przy udziale właścicieli winnic, sommerlierów, pasjonatów wina, a więc ludzi którym z całą pewnością pod względem wiedzy i ilości wypitych win możemy zaufać, że chcą dla nas jak najlepiej. Zdecydowanie polecam.